HaberlerOrdu haberFatsa Halep için seferberlik başlatıyor

Fatsa Halep için seferberlik başlatıyor - Ordu haber

Fatsa Belediye Başkanı Hüseyin Anlayan, savaş mağduru olan Halep'teki mazlum ve masum Müslümanlar için bir yardım kampanyası başlatmak amacıyla sivil toplum kuruluşu ve siyasi parti temsilcileri ile bir istişare toplantısı düzenledi.

Fatsa Halep için seferberlik başlatıyor

Fatsa Belediyesi Kültür Sarayı'nda gerçekleşen toplantının açılış konuşmasını yapan Fatsa Belediye Başkanı Hüseyin Anlayan hayırda buluşmak, hayra vesile olmak için bir arada bulunduklarını söyledi. Anlayan, 'Dünyanın her tarafında mazlumlar sıkıntı çekiyor, yokluk çekiyor, hastalık çekiyor ama bilhassa Orta Doğu'da son zamanlarda Halep'te gerçekten bir insanlık dramı yaşanıyor. Bütün dünyada bunu seyrediyor. Hepsi küfürden yana tek millet olmuş, oradaki Müslümanları adeta katledercesine zulmediyor. Gerçekten yardıma çok ihtiyaçları var. Allah için onların yanında olalım. Bunu göstermek amacıyla bir yardım kampanyası yapmayı düşündük' dedi.
Şu anda en acil bir şekilde Halep'e ulaşılabilecek yardımın maddi yardım olabileceğini ifade eden Başkan Anlayan, 'Özellikle Halep'tekilere yardım etmek istiyoruz. Şu anda en zor durumdakiler onlar. Kaldı ki halen de oradan çıkamıyorlar. Bu zamana kadar tamamen kuşatma altında olduğu için yardımlar Halep'e ulaşamıyordu. Artık yiyecek ekmekleri de yok, giyecek kıyafetleri de yok. Onların tek dertleri hayatta kalabilmek. Kızılay aracılığı ile şu anda maddi yardım oraya ulaşılabiliyor. Gıda ve giyim konusunda çok somut ve net olarak Halep'e şu anda bir yardım götürülemiyor. Bu anlamda en güvenilir kuruluş Kızılay. Kızılay'ın mesaj hattını herkese duyuralım. Daha önce de bir kampanya başlatmıştık, buna bir süre koymuştuk ama bu kampanya için bir ay süre koymayı düşünmüyoruz. Diyoruz ki açtığımız hesabı hafta hafta değerlendirelim, ilk hafta ne toplanıyorsa onu hemen hızlıca hesaba aktaralım. Bir ay sonunda topladığımız yardımları kamuoyuna paylaşırız' diye konuştu.
Toplantı söz alan Kızılay Fatsa Şube Başkanı Erdi Şevketoğuları ise yaptığı açıklamada, 'Acilen oradaki vatandaşlara nakdi yardım yapılması gerekiyor. Kızılay bunun için öncülük yaptı ve yapılacak olan yardımları oradaki vatandaşlara ulaştıracak. Biran önce toplanacak yardımları oraya ulaştırmamız gerekiyor. Vatandaşlarımız SMS aracılığı ile yardım yapabilirler. Savaş koşullarında açlık ve sefaletle yaşama zorunda kalan Halepliler zor günler geçiriyor. Tüm PTT İşlem Merkezlerinin 2868 no'lu Türk Kızılayı Posta Çeki hesabından ya da 168 Türk Kızılayı ücretsiz danışma ve bağış hattından yardım yapabilirler' şeklinde konuştu.

Fatsa Halep için seferberlik başlatıyorSIRADAKİ HABER