HaberlerDoğa 5 ton atık yağdan kurtuldu

Doğa 5 ton atık yağdan kurtuldu

'Bir litre bitkisel atık yağ bir milyon litre suyu kirletiyor' sloganıyla ekim ayında başlayan 'Geleceğimize Sahip Çıkalım Projesi' kapsamında öğrenciler, 5 ton atık yağ topladı

Doğa 5 ton atık yağdan kurtuldu

Samsun Halk Sağlığı Müdürlüğü tarafından başlatılan Geleceğimize Sahip Çıkalım Projesi hakkında bilgi veren Samsun Halk Sağlığı Müdürü Mustafa Kasapoğlu, projeyle hem birey hem de çevre sağlığının korunduğunu belirterek, projenin son derece anlamlı olduğunu söyledi. 31 ilköğretim okulunda uygulanan proje sayesinde yaklaşık 40 gün gibi bir sürede 5 ton atık yağ toplandığını belirten Kasapoğlu, proje sonunda okulların, öğretmenlerin ve öğrencilerin ödüllendirileceğini ifade etti.

70 BİN ÖĞRENCİYE ULAŞIYOR
Kasapoğlu, projeyle toplumun bilinçlendiğini belirterek, Milli Eğitim İl Müdürlüğü, İlkadım Belediyesi ve Halk Sağlığı Müdürlüğü ile projenin yürütüldüğünü aktardı. Kasapoğlu, “İlkadım sınırları içinde 31 ilköğretime bağlı okulda yaklaşık 70 bin öğrenciyle yürütülen bir projedir. Hedefimiz, birey ve çevrenin sağlığını korumak için bir farkındalık oluşturabilmek” şeklinde konuştu.

LÜTFEN LAVABOLARDAN DÖKMEYELİM
Evlerde tüketilen sıvıyağların defalarca kullanıldığını ve arta kalanın da lavabolardan döküldüğünü ifade eden Kasapoğlu, “Biz bu projeyle atık yağları lavabolardan dökmeyin diyoruz. Çünkü lavaboya atılan bir litre atık yağ, bir milyon litre suyu kirletiyor ve bu su bizim içtiğimiz, kullandığımız su. Ayrıca sadece biz de değil denizde yaşayan balıkları, doğada yaşayan canlıları da etkiliyor. Bu nedenle artık yağlarımızı lütfen lavabolardan dökmeyelim” dedi.

5 MİLYAR LİTRE SU KORUNDU
Projenin ekim ayında başladığını ve nisan ayına kadar devam edeceğini ifade eden Kasapoğlu, projeyle ilgili çok olumlu geri dönüşleri aldıklarını söyledi. Kasapoğlu, “40 günde 5 tonun üzerinde atık yağ topladık. Yani 5 milyar litre suyun kirlenmesine engel olduk. Umarım bu proje önümüzdeki yıl tüm Samsun’a hitap eder. Atık yağ ve atık pil, çevre düşmanıdır. Biz bunları çevre dostu bir hale getirmek için çalışıyoruz” sözlerini kaydetti.

SPONSOR İLKADIM BELEDİYESİ
Atık yağların İlkadım Belediyesi’nin anlaştığı bir firma tarafından toplandığını ve geri dönüşüm sağlandığını ifade eden Kasapoğlu, toplanan yağların biyodizel olarak kullanıldığını kaydetti. Proje kapsamında öğrencilere ilk olarak eğitim verdiklerini söyleyen Kasapoğlu, proje sonunda da atık yağ toplayan okula, müdüre ve öğrenciye ödül vereceklerini, ödüllerin sponsorunun da İlkadım Belediyesi olduğunu ifade etti.

Zeynep Irmak ÖCAL 

SIRADAKİ HABER
}