Büyükelçi'yi çağırarak gerekeni söyledik

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Rus savaş uçağının Türk hava sahasını ihlal etmesinin Rusya tarafından inkar edilmesine ilişkin, 'Rusya'nın gerçeği inkar etmesi Rusya'nın maalesef son zamanlardaki tipik yaklaşımlarından bir tanesidir' dedi.

Büyükelçi'yi çağırarak gerekeni söyledik

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Riyad'daki temasları kapsamında Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Adil el Cubeyr ile bir araya geldi.

Görüşmenin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında konuşan Bakan Çavuşoğlu, Rus savaş uçağının hava sahamızı ihlal etmesiyle alakalı bir soru üzerine, 'Rus uçağı iki gün önce bir kere daha uyarılarımıza rağmen hava sahamızı ihlal etti. Hem İngilizce hem Rusça uyarılara rağmen ihlal etti. Bu sadece bizim tespitimiz değil İspanya'daki NATO merkezinin de tespitidir. NATO da açıklama yaptı ve NATO hava sahasının ihlal edildiğinin altını çizdi genel sekreter. Biz de büyükelçiyi bakanlığımıza çağırarak protesto ettik. Bundan sonra buna benzer ihlaller olursa sonucuna katlanmak zorunda kalacaklarını da açık bir dille söyledik. Çünkü angajman kurallarımızı Rusya'ya daha önce de ilettik. Temennimiz Rusya'nın bu tür hareketlerden vazgeçmesi ve Suriye'de istikrar ve siyasi dönüşüm için daha olumlu tavır sergilemesi. Muhalefeti hedef almak yerine de hepimizin ortak düşmanı DAEŞ'i hedef almalıdır. Umarım Rusya bu konularda daha sorumlu davranır ve doğruları söyler. Daha önce Rus uçağı düştüğünde de ihlal etmedik demişti. Şimdi de ihlal edilmedi dedi. Ama Rusya'nın Türk hava sahasını ihlal ettiği açık bir şekilde tespit edilmiştir. Zaten tüm bu bilgileri detaylarıyla askeri kanallardan Rusya'yla da paylaşıyoruz. Dolayısıyla Rusya'nın gerçeği inkar etmesi Rusya'nın maalesef son zamanlardaki tipik yaklaşımlarından bir tanesidir. Uçak düştükten sonra da aynı yöntemlere tevessül ettiler. Hatta bazı gerçek dışı itham ve suçlamalara, iftiralara da girdiler. Ama buna karşı bizim cevabımız son derece net oldu. Özellikle sayın Cumhurbaşkanımızın cevabı netti. 'Bir belge bile ispatlasınlar, ben görevimi bırakırım, istifa ederim' demişti. Ama Rusya maalesef bu iddialarını görüyoruz ki sürdürüyor' dedi.
Rusya'yı sadece bir komşu olarak görmediklerini ifade eden Bakan Çavuşoğlu, 'Önemli bir ortak olarak görüyoruz. İlişkilerimizi de normalleştirmek istiyoruz. Ama tek taraflı atılacak adımlarla bunun gerçekleşmesi mümkün değil. Rusya'nın da aynı anlayışla hareket etmesi gerekiyor' diye konuştu.EN ÇOK OKUNANLAR

Fındıkta son durum ne Fındık fiyatları ne kadar İşte güncel fındık fiyatları

1 Fındıkta son durum ne? Fındık fiyatları ne kadar? İşte güncel fındık fiyatları

Terör listesinde 5 Karadenizli

2 Terör listesinde 5 Karadenizli

Samsun'da baltalı bıçaklı infaz!

3 Samsun'da baltalı bıçaklı infaz!

İş yerinde kanlı infaz

4 İş yerinde kanlı infaz

Samsun'da ilginç evlilik teklifi

5 Samsun'da ilginç evlilik teklifi

Samsun'da nefes kesen kovalamaca

6 Samsun'da nefes kesen kovalamaca

Samsunlu akademisyen yaşam savaşını kaybetti

7 Samsunlu akademisyen yaşam savaşını kaybetti

Samsun'da ByLock operasyonu: 11 gözaltı

8 Samsun'da ByLock operasyonu: 11 gözaltı

İsmail Küçükkaya hakkında flaş gelişme

9 İsmail Küçükkaya hakkında flaş gelişme

Samsun'da nefes aldıracak proje

10 Samsun'da nefes aldıracak proje


SIRADAKİ HABER