Alzheimer hastalığının yüzde 25'i genetik miras

Romatem Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Hastanesi Nöroloji Uzmanı Dr. Metin Güzelcik, 'Alzheimer vakalarının yüzde 25'inin genetik mirasla ilişkili olduğu ortaya konmuştur' dedi

Alzheimer hastalığının yüzde 25'i genetik miras

Romatem Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Hastanesi Nöroloji Uzmanı Dr. Metin Güzelcik, Alzheimer hastalığı ve genetikle ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Dr. Güzelcik, Alzheimer hastalığının ilerleyici bir nörolojik hastalık olduğunu belirtti. Dr. Güzelcik, "Klinik olarak incelendiğinde biliçsel ve işlevsel düzeyde ilerleyici bir kötüleşme ve hafıza ile diğer entelektüel faaliyetlerde belirgin bozulma olarak karşımıza çıkar. Bunlar, yeni bilgileri öğrenme veya daha önce öğrenilmiş olan bilgileri hatırlama becerisinde bozulma, konuşma bozukluğu, motor işlevlerin korunuyor olmasına rağmen motor etkinliklerinin yapılamaması, duygu işlevlerinin korunuyor olmasına rağmen objelerin tanımaması, planlama, organizasyon, dikkati odaklama, görünüm altında kalanı kavrama gibi işlevlerde bozulmadır" diye konuştu.

HÜCRELER ARASI BAĞLANTI KAYBOLUR
Sıralanan belirtilerin kişinin sosyal ve mesleki yaşamında hastalık öncesine göre belirgin bozulmaya neden olduğunu ve bir başka hastalıkla ortaya çıkan geçici bozulma olmadığını belirten Dr. Metin Güzelcik, "85 yaşın üstündeki popülasyonun yüzde 50 sinde Alzheimer hastalığının ortaya çıkması bekleniyor. Alzheimer vakalarının yüzde 25'inin genetik mirasla ilişkili olduğu ortaya konmuştur. Hastalık geri döndürülemez olsa da süreci yavaşlatılabilir. Alzheimer hastalığının en erken belirtisi kısa süreli bellekteki kayıplardır. İlk zamanlarda oldukça hafif olabilir ve hasta tarafından gizlenebilir. Hasta yakınları da bunu bir hastalık belirtisi olarak görmekten çok yaşlanma sürecinin normal bir belirtisi olarak yorumlar. Alzheimer hastalığı için beyinde asetil kolin azalması bir neden olarak bilinmektedir. Yapılan çalışmalar Alzheimer hastalarının beyinlerinde nedeni bilinmeyen anormal bir protein birikimi ve buna bağlı olduğu düşünülen hücre kaybı ve hücreler arası bağlantıların kaybolduğu görülmüştür" şeklinde konuştu.

65'TEN SONRA SIKLAŞIR
Romatem Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Hastanesi Nöroloji Uzmanı Dr. Metin Güzelcik açıklamalarını şöyle sürdürdü: "Alzheimer hastalığı ile ilgili ilerleyen yaş, aile öyküsü ve genetik yatkınlık gibi değiştirilemeyen risk faktörleri vardır. Hastalık, 65 yaşından sonra sıklaşır ve 85 yaşından sonra neredeyse yüzde 50 sıklığa ulaşır. Diğer bir risk faktörü de ailede bir veya birden fazla Alzheimer hastasının olmasıdır. Kalbin pompaladığı kanın yüzde 20-25’i beyin tarafından kullanılır. Kalp ve damar sağlığını etkileyen yüksek tansiyon kalp hastalığı, şeker hastalığı ve yüksek kolesterol seviyeleri de bu açıdan önem kazanmaktadır. Alzheimer sırasında sağlıklı yaşlanmakta önemli bir faktördür. Vücut ağırlığını korumak (aşırı kilodan kaçınmak) sigara ve alkolden uzak durmak gerekmektedir. Sosyal topluluklara katılmak ve çevreyle ilgili kalabilmek vücuda ve akla egzersiz yaptırmak Alzheimer hastalığı için önerilen yöntemlerdir. Araştırmacılar Alzheimer hastalığının kesin nedenini bilmiyor ancak büyük olasılıkla altta yatan genetik faktörlerin üzerine eklenen evrensel faktörler ve sistemik hastalıkların bir kombinasyonundan kaynaklandığı düşünülüyor. Her sağlıklı insanda 23 çift halinde toplam 46 kromozom vardır. Bu kromozomların yarısı anneden yarısı babadan gelir genetik çalışmalarda Alzheimer hastalarında 1-14-19 ve 21 kromozomlarda anormallik tespit edilmiştir. Günümüzde sağlıklı bireyden alınan kan örneğinde bu kromozomal anormallikler tespit edilip ileride Alzheimer olup olmayacağı rahatlıkla tespit edilebilmektedir. İnsanın yaşamsal koşulları ona göre düzenlenip risk faktörleri ortadan kaldırılır. Hastalığın daha geç dönemde ortaya çıkması ve hastalık belirtilerinin erkenden tespit edilip erken safhada ilaç başlanılması imkânı sunulmaktadır."

 EN ÇOK OKUNANLAR

Adana'da ahır yangını

1 Adana'da ahır yangını

Beşiktaş taraftarı takımını meşalelerle karşıladı

2 Beşiktaş taraftarı takımını meşalelerle karşıladı


SIRADAKİ HABER