Samsun haber gazetesi
X Reklamı Kapat

Dünyada 400 milyon yetim çocuk var

İHH İnsani Yardım Vakfı Genel Başkan Yardımcısı Murat Yılmaz, 'Bugün dünyada yetim çocukların sayısı 400 milyonu bulunuyor. Bu yetim yavrularımız ile bir ülke kurmak istesek nüfus açısından Çin ve Hindistan'dan sonra dünyanın en büyük üçüncü 'yetim çocuklar ülkesi' olur' dedi

Dünyada 400 milyon yetim çocuk var

Samsun'un Bafra İlçesi'nde İnsani Yardım Vakfı (İHH) tarafından yürütülen, "Her Sınıfın Bir Yetim Kardeşi Var" projesinin tanıtım toplantısı gerçekleştirildi. Belediye Kültür Merkezi toplantı salonunda düzenlenen toplantıya okul idarecileri katıldı.

 

Toplantıda konuşan İHH Genel Başkan Yardımcısı Murat Yılmaz, projedeki amaçlarının toplumdaki yardıma muhtaç yetim çocuklara ulaşmak ve onlara maddi ve manevi konularda katkı sağlamak olduğunu söyledi. Yılmaz, "Sadece Suriye'deki savaştan dolayı 1 milyona yakın yetim yavrumuz var. Bu sadece Suriye ile ilgili değil. Doğu Türkistan'da, Afganistan'da, Irak'ta, Arakan'da, Sudan'da birçok noktada bu sıkıntılı durumlar devam ediyor. Bugün dünya üstünde 56 ülkede 90 bin civarında yetim yavrumuza sürekli olarak destek sağlıyoruz. Bunun dışımda 800 bin civarında yetim kardeşimize böyle kardeşlikler sunmaya devam ediyoruz. Dünyanın birçok farklı ülkesinde İHH'nın 32 tane yetimhanesi bulunuyor. Buralarda üniversite hayatlarını tamamlayıncaya kadar bir yatılı okul gibi misafir ediyoruz. Milli Eğitim Bakanlığı, Diyanet İşleri Başkanlığı ve Eğitim Bir-Sen ile birlikte ‘Her Sınıfın Bir Yetim Kardeşi Var’ projesini birlikte yürütüyoruz. Bugün dünyanın birçok ülkesinde yetim yavrularımız var. Bunların sayısı 400 milyonu bulunuyor. Bugün dünya üzerinde yetim yavrularımız ile ilgili bir ülkeye kurmak istesek nüfus açısından Çin ve Hindistan'dan sonra dünyanın en büyük üçüncü yetim çocuklar ülkesi olur” dedi.

 EN ÇOK OKUNANLAR

 Fındıkta fiyat umudu

1 Fındıkta fiyat umudu

Samsunda esrarengiz olay

2 Samsun'da esrarengiz olay

Samsunspor Teknik Direktör Özköylü Hep aynı yenilgiler

3 Samsunspor Teknik Direktör Özköylü: Hep aynı yenilgiler

Samsundaki kazada sürücü parçalanan tırdan sağ çıktı

4 Samsun'daki kazada sürücü parçalanan tırdan sağ çıktı

Kabus gibi

5 Kabus gibi

Samsunsporda yenilerin hepsi oynadı

6 Samsunspor'da yenilerin hepsi oynadı

Samsunda hamsi fiyatları şok etti

7 Samsun'da hamsi fiyatları şok etti

Çarşambada deprem

8 Çarşamba'da deprem

 Samsunun tarihi siliniyor

9 Samsun'un tarihi siliniyor

Palamut bolluğu hamsiyi etkiledi

10 Palamut bolluğu hamsiyi etkiledi


SIRADAKİ HABER