Dünyada 400 milyon yetim çocuk var

İHH İnsani Yardım Vakfı Genel Başkan Yardımcısı Murat Yılmaz, 'Bugün dünyada yetim çocukların sayısı 400 milyonu bulunuyor. Bu yetim yavrularımız ile bir ülke kurmak istesek nüfus açısından Çin ve Hindistan'dan sonra dünyanın en büyük üçüncü 'yetim çocuklar ülkesi' olur' dedi

Dünyada 400 milyon yetim çocuk var

Samsun'un Bafra İlçesi'nde İnsani Yardım Vakfı (İHH) tarafından yürütülen, "Her Sınıfın Bir Yetim Kardeşi Var" projesinin tanıtım toplantısı gerçekleştirildi. Belediye Kültür Merkezi toplantı salonunda düzenlenen toplantıya okul idarecileri katıldı.

 

Toplantıda konuşan İHH Genel Başkan Yardımcısı Murat Yılmaz, projedeki amaçlarının toplumdaki yardıma muhtaç yetim çocuklara ulaşmak ve onlara maddi ve manevi konularda katkı sağlamak olduğunu söyledi. Yılmaz, "Sadece Suriye'deki savaştan dolayı 1 milyona yakın yetim yavrumuz var. Bu sadece Suriye ile ilgili değil. Doğu Türkistan'da, Afganistan'da, Irak'ta, Arakan'da, Sudan'da birçok noktada bu sıkıntılı durumlar devam ediyor. Bugün dünya üstünde 56 ülkede 90 bin civarında yetim yavrumuza sürekli olarak destek sağlıyoruz. Bunun dışımda 800 bin civarında yetim kardeşimize böyle kardeşlikler sunmaya devam ediyoruz. Dünyanın birçok farklı ülkesinde İHH'nın 32 tane yetimhanesi bulunuyor. Buralarda üniversite hayatlarını tamamlayıncaya kadar bir yatılı okul gibi misafir ediyoruz. Milli Eğitim Bakanlığı, Diyanet İşleri Başkanlığı ve Eğitim Bir-Sen ile birlikte ‘Her Sınıfın Bir Yetim Kardeşi Var’ projesini birlikte yürütüyoruz. Bugün dünyanın birçok ülkesinde yetim yavrularımız var. Bunların sayısı 400 milyonu bulunuyor. Bugün dünya üzerinde yetim yavrularımız ile ilgili bir ülkeye kurmak istesek nüfus açısından Çin ve Hindistan'dan sonra dünyanın en büyük üçüncü yetim çocuklar ülkesi olur” dedi.

 EN ÇOK OKUNANLAR

Samsunspor Sportif Direktörü Zeren: 'Bu yarayı bilerek verdi'

1 Samsunspor Sportif Direktörü Zeren: 'Bu yarayı bilerek verdi'

Samsunspor revire döndü

2 Samsunspor revire döndü

Arda Turan dede ocağında

3 Arda Turan dede ocağında

İkinci kattan düşen işçi hayatını kaybetti

4 İkinci kattan düşen işçi hayatını kaybetti

Görme engelli kayıp vatandaşı bulmak için köylüler seferber oldu

5 Görme engelli kayıp vatandaşı bulmak için köylüler seferber oldu

Kazadan sonra sürücü buhar oldu

6 Kazadan sonra sürücü buhar oldu

Çiftlik Bank soruşturmasında 4 tutuklama daha

7 Çiftlik Bank soruşturmasında 4 tutuklama daha

Hobi bahçesinde beslediği arıların soktuğu kişi ölü bulundu

8 Hobi bahçesinde beslediği arıların soktuğu kişi ölü bulundu

Başkent'te bomba alarmı

9 Başkent'te bomba alarmı

Akıl vermek...

10 Akıl vermek...


SIRADAKİ HABER