Haberler Üreticiler kan ağlıyor

Üreticiler kan ağlıyor

Samsun-Kavak Kanatlı Hayvan Eti Üreticileri Birliği Başkanı İsmail Cengiz Belli, yaptıkları üretimin karşılığını çok geç aldıklarını belirterek, 'Banka borçlarımızı ödeyemez duruma geldik. Kanatlı hayvan eti üreticileri kan ağlıyor' dedi

 Üreticiler kan ağlıyor

Samsun-Kavak Kanatlı Hayvan Eti Üreticileri Birliği Başkanı İsmail Cengiz Belli, üreticiler olarak büyük sıkıntılarla mücadele ettiklerini, üreticilerin yaşanan olumsuz durumdan dolayı tedirgin olduğunu ifade etti.

ÜRETİM BEDELİNİ GEÇ ALIYORUZ
Üreticiler olarak çeşitli sorunlarla karşı karşıya kaldıklarını ifade eden Samsun-Kavak Kanatlı Et Üreticileri Birlik Başkanı İsmail Cengiz Belli, "Samsun ve çevresinde entegre tesis olarak sadece Köytür var. Bizler sözleşmeli üretim yapıyoruz. Üretim sonrasında kestiğimiz faturanın bedelini 3,5 ila 5 ay arasında alıyoruz. Bu süreç zaman geçtikçe uzuyor. Bundan sonra alabileceğimiz de şüpheli. Bize olan borçları sürekli artıyor. Üreticiler de bu durum dolayısıyla tedirgin oluyor" diye konuştu.

İSTİHDAM DÜŞÜYOR
Firma yetkilileri ile görüşememekten şikayet eden Başkan Belli, "Konuyla ilgili olarak biz Ankara'da üst birliğimizi kurduk. Diğer bölgelerde entegre tesis sayısı birden fazla olduğu için oralarda sıkıntılar, bizdeki kadar fazla olmuyor. Üretici beğenmiyor, ötekine gidiyor. Bizler ise burada büyük sıkıntılarla boğuşuyoruz. Ben her dönemde 130-145 ton arasında et üretiyorum. 45 günü kapsayan bir üretim döneminde sadece elektrik faturamız 8-10 bin TL arasında. Kömür bedeli de yaklaşık 13-15 bin TL. Bu durumda üretici mecburen işçi sayısında azalmaya gidiyor, istihdam düşüyor. Banka borçlarımızı ödeyemez duruma geldik. Kanatlı hayvan et üreticileri kan ağlıyor" şeklinde konuştu.
Birliğin 2. Başkanı Abdullah Özal da yaşadıkları sorunlara yetkililerin bir an önce çözüm bulmasını beklediklerini ifade etti.

Barış BUDANOĞLU 

SIRADAKİ HABER
}