Ankara haber: CHP'li Bülent Tezcan'dan 'anayasa değişikliği' değerlendirmesi

Ankara haber: Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkan Yardımcısı Bülent Tezcan, anayasa değişikliği teklifinin komisyon aşamasında eskidiğini savundu.

CHP'li Bülent Tezcan'dan 'anayasa değişikliği' değerlendirmesi

CHP Grup Başkanvekili Levent Gök, CHP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Tezcan ile birlikte basın toplantısı düzenledi. Gök, beş yıl önce Şırnak'ın Uludere ilçesinde 28 Aralık 2011 tarihinde 34 kişinin hayatını kaybettiğini hatırlatarak, 'Teröristler zannedilerek vurulan 34 yurttaşımız yaşadığı köy aslında korucu köyüydü. Sınır ticareti yapan bu yurttaşlarımızın arasında PKK'nın askeri kanat sorumlusu Fehman Hüseyin'in olduğu sanıldı. Bu kararın alınmasında tam 4.5 saat süren Heron görüntüleri, bu görüntülerin Genelkurmay Başkanlığı'nda değerlendirilmesi ve en sonunda aynı tarihte bombalamadan önce yapılan Milli Güvenlik Krulu'nda Cumhurbaşkanı, Başbakan'ın ve diğer yetkililerinin katıldığı toplantıda vurulma kararı alındı' ifadelerini kullandı. Gök, Anayasa Komisyonu'na ilişkin olarak, hükümetin beşinci maddesini geri çekerek havlu attığı iddiasında bulundu.
Bülent Tezcan ise, 'Daha bu teklif komisyon aşamasında eskimiştir. Anayasa gibi bir ülkenin temel kuruluşu hak ve özgürlükler, devlet sistemi, bireyin hak ve özgürlüklerini düzenleyen bir metnin, yüzlerce yıl sonrasını düzenlenmesi gereken bir metnin komisyonda eskimiş olması teklifin nasıl hazırlandığında açık bir kanıtı haline gelmiştir. Dün akşam beşinci maddeyi geri çektiler. Yedek milletvekilliğinin yanlış bir düzenleme olduğunu bizde söylemiştik. Bu metinde tek yanlış düzenleme yedek milletvekilliği değil. Milli iradenin denetimini tamamen ortadan kaldıran, Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin yürütmeyi denetleme imkanı vermeyen bir teklifle karşı karşıyayız. Komisyonun ve AKP çoğunluğuna baktığımızda bu denli önemli bir teklifi tartışılmadan, konuşulmadan, komisyon üyelerinin dahi konuşmadan alelacele geçirme niyeti vardır. Bu acele niyedir? Hem komisyon hem Meclis hem de milletin önünde tartışılmasından niye çekiniyorlar? Bu teklif bugün de geçse, altı ay sonra da geçse iki buçuk üç yıllık bir zaman dilimi var. İki buçuk üç yıl varken bunu komisyonda bir haftalık bir takvim içerisinde geçirme telaşı nedir?' dedi.

CHP’li Bülent Tezcan’dan ’anayasa değişikliği’ değerlendirmesiEN ÇOK OKUNANLAR

Samsun'da futbol sahalarında görülmemiş olay

1 Samsun'da futbol sahalarında görülmemiş olay

Samsunspor Teknik Direktörü Durmuş: 'Hakem 3 puanımızı çaldı'

2 Samsunspor Teknik Direktörü Durmuş: 'Hakem 3 puanımızı çaldı'

Boluspor taraftarından büyük ayıp

3 Boluspor taraftarından büyük ayıp

Samsunspor'a ceza kapıda

4 Samsunspor'a ceza kapıda

11 dakikalık resital

5 11 dakikalık resital

Samsun Diş Hastanesi'nden Türkiye'de bir ilk

6 Samsun Diş Hastanesi'nden Türkiye'de bir ilk

Devletin güler yüzü Selin Kaymakam

7 Devletin güler yüzü Selin Kaymakam

Ayite sürprizi kötü bitti

8 Ayite sürprizi kötü bitti

Kızılırmak'ta kaybolan gencin cesedine ulaşıldı

9 Kızılırmak'ta kaybolan gencin cesedine ulaşıldı

Hop oturup hop kalktı

10 Hop oturup hop kalktı


SIRADAKİ HABER