HaberlerDeltada jandarmalı yıkım

Deltada jandarmalı yıkım

Samsun'un 19 Mayıs İlçesi Yörükler Mahallesi'nde kaçak olduğu iddiasıyla yıkım kararı alınan yazlıklardaki yıkım çalışmaları yeniden başladı. Yıkım sırasında herhangi bir olay yaşanmaması için jandarma ekipleri geniş güvenlik önlemi alındı

Deltada jandarmalı yıkım

Samsun’un 19 Mayıs İlçesi Yörükler Mahallesi'nde bulunan ve kaçak olduğu belirtilen binalar, jandarmanın aldığı geniş güvenlik önlemleri altında Büyükşehir Belediyesi ekipleri tarafından yıkıldı.

GÜVENLİK ÖNLEMİ ALINDI
Büyükşehir Belediyesi tarafından Kızılırmak Deltası'nda bulunan kaçak binalar için başlatılan yıkım çalışmaları öncesi Cumhur Kent Site'sinin giriş çıkışlarında sabahın erken saatlerinden itibaren Bafra ve 19 Mayıs İlçe Jandarma ekipleri tarafından sıkı güvenlik önlemi alındı.

YILMAZ'IN VİCDANI KURUMUŞ
30 yıl öğretmenlik yaparak elde ettiği tüm birikimiyle ev yaptırdığını belirten emekli öğretmen Fatma Şener Dursun, “Allah’a şükür alnımın akıyla emekli oldum. Bütün yatırımımı da buraya yaptım. Bizi buraya çağıran dönemin Belediye Başkanı İsa Eroğlu’dur. Bizi köy tapusuna ortak etti. 77. parselde yerimizi parayla satın aldık. Bizler asla rantçı değiliz, asla işgalci değiliz. Sabahleyin haberleri dinliyoruz ağlayarak mahkeme kapılarına koşuyoruz. Yusuf Ziya Yılmaz’dan her gün bir haber her gün bir mektup geliyor. Başkan Yılmaz söylüyor, burası Ramsar alanıymış, UNESCO’daymış, SİT
alanıymış ama bizden sonra oldu. Siz var olanı korumak zorundasınız. Bütün dünyada böyledir. Burasının Kuş Cenneti olduğunu söylüyorlar. Burası asla Kuş Cenneti değildir. Burası Kuş Cenneti'ne en az 20 km uzaklıkta bir yer. Bafra’da Kuş Cenneti'ne buradan daha yakın köyler var. Bize burada acıyan da yok, insanların vicdanı kurumuş. Yusuf Ziya Yılmaz’ın vicdanı kurumuş ama adaletin vicdanı kurumasın. Biz adaletin içinde vicdan istiyoruz. Mahkeme bu gün yıkım kararı gönderiyor, tedbiri alıyoruz, arkasından ev yıkılıyor. Bu gördüğünüz ev telefonla yıkıldı, ikinci bir yıkım kararı gelmedi. Hakkımızı sonuna kadar arayacağız" dedi.

KURTAR BİZİ CUHURBAŞKANIM
Yıkımın ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a seslenen Şencan Gümrükçü ise, “Duy sesimizi Cumhurbaşkanım. Senin bir seslenişinle bütün Türk milleti sokağa çıktı, seni kurtardı. Sen de bizi kurtar, artık yeter” diye konuştu.

Yasal işlemleri tamamlanan binaların yıkım çalışmalarının başladığını belirten Büyükşehir Belediyesi yetkilileri, bugüne kadar kaçak olarak yapılan 250 binadan 80’e yakının yıkıldığını, geri kalan kısımlardaki yıkımın ise önümüzdeki günlerde devam edeceğini ifade ettiler.

Toplanan kalabalık, yıkımın ardından olaysız bir şekilde dağıldı.

Ümit CEYLANsamsun delta  


SIRADAKİ HABER
}