HaberlerTrabzon HaberleriMehmet Akif Ersoy vefatının 80. yıldönümünde Trabzon'da anıldı

Mehmet Akif Ersoy vefatının 80. yıldönümünde Trabzon'da anıldı - Trabzon Haberleri

İstiklal Marşı yazarı, milli şair Mehmet Akif Ersoy'un vefatının 80. yıldönümü nedeniyle Trabzon Büyükşehir Belediyesi tarafından Mehmet Akif Ersoy'u Anma ve Anlama Programı düzenledi.

Mehmet Akif Ersoy vefatının 80. yıldönümünde Trabzon'da anıldı

Hamamizade İhsanbey Kültür Merkezinde gerçekleştirilen konferansta Prof. Dr. Necmettin Alkan katılımcılara Mehmet Akif Ersoy'u anlattı. Konferans öncesinde katılımcılara hitap eden Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu, özellikle gençlerden Mehmet Akif Ersoy'u tam olarak anlamalarını ve hayatlarını bu idealler çerçevesinde şekillendirmelerini istedi.
Başkan Gümrükçüoğlu, 'Cennet mekan Mehmet Akif Ersoy 20 Aralık 1873'te İstanbul'da doğuyor, 27 Aralık 1936'da yine İstanbul'da vefat ediyor. Öyle bir hayatı var ki; o bir şair, bu Allah vergisi bir yetenek. Ekonomik sıkıntılar münasebetiyle o zamanın zamanında mülki idare okurken okulu bırakmak zorunda kalıp veteriner hekimlik okuyor ve veteriner hekim oluyor. Aynı zamanda öğretmen. Onun yanı sıra vaiz, camilerin kürsülerinden İstiklal Harbinin en büyük vaizlerinden birisi. Babası bir din alimi, Mehmet Akif Ersoy aynı zamanda hafız, Kur'an-ı Kerim'i tamamen ezbere biliyor. Kur'an mütercimi, meali manayı anlatan birisi ve siyasetçi. Siyasette memlekete hizmet etme yolu. İyisini yaparsanız hizmet etmiş olursunuz, iyisini yapamazsanız o bir kayıp olur. Rahmetli Mehmet Akif Ersoy bu mücadeleyi ömür boyu sürdürmüştür' dedi.
İstiklal Marşı yol göstermeye devam ettiğini belirten Başkan Gümrükçüoğlu, 'Milletvekilliği yapmış, İstiklal mücadelesine Mustafa kemal Atatürk tarafından çağrıldığında hemen iştirak etmiş. O günkü şartlarda İstiklal Marşını önce yazmamış, çünkü ödül verileceği için bunu kabullenememiş. Soğuk Ankara kışlarında palto alacak parası bile olmayan Mehmet Akif Ersoy İstiklal Mücadelesi için her hangi bir mükafatı kabul etmemiş, onun için marş yazmamış, bunun öğrenilmesi ve kendisinden tekraren rica edilmesi üzerine istiklal Marşını yazmış. Bugün aynı İstiklal Marşıyla bu aziz millet Suriye'de, Irak'ta, Afganistan'da, Bosna Hersek'te, nerede bir zulüm varsa orada şahadet yolunda yine evlatlarıyla birlikte yürüyor. Mehmet Akif Ersoy'un İstiklal Marşı bizlere yol göstermeye devam ediyor' ifadelerini kullandı.

Mehmet Akif Ersoy vefatının 80. yıldönümünde Trabzon’da anıldı

SIRADAKİ HABER
}