HaberlerBaşkan Ergül'ün hedefi: 'Turizm yolu'

Başkan Ergül'ün hedefi: 'Turizm yolu'

Karadeniz'in Nabzı programına konuk olan Sinop Belediye Başkanı Baki Ergül, kentin nefes alacağı alternatif bir turizm yolu hedeflediğini belirterek, 'Bbu yol kuzeyde yer alıyor. Kumsallara değmeden, bu sahili de turizme kazandırmış olacağız. Benim en büyük idealim bu ve bunu yapmadan gidersem gözüm açık gider' dedi

Başkan Ergül'ün hedefi: 'Turizm yolu'

Haberaks TV Genel Yayın Koordinatörü Fatih Korkmaz ve Haberaks TV Programlar Koordinatörü Sinan Sallabaş’ın sunduğu Karadeniz'in Nabzı programının konuğu olan Sinop Belediye Başkanı Baki Ergül, 2016 yılını değerlendirdi. Korkmaz ve Sallabaş’ın sorularını yanıtlayan Başkan Ergül, 2016 yılında Sinop’ta yapılan çalışmaları ve projeleri anlattı. Ergül, 2016 yılında yaşanılan terör olaylarının son bulmasını temenni ederek, 2017 yılının barış getirmesini diledi.

EN KALİTELİ SU SİNOP’TA
Yılın Başarılı Yöneticileri arasında gösterilen ve ödül alan Başkan Ergül, çalışmanın ve takdir edilmenin çok güzel olduğunu belirterek, verilen ödülü Sinop adına aldığını söyledi. Ergül, Sinop’a yapılan su tesisleri hakkında da bilgi vererek, göreve başladığı günden beri hiç su sıkıntısı çekmediklerini ifade etti. Ergül, “Hemen içme suyu tesislerine girdik. Şu an Sinop’un nüfusu 500 bin olsa bizim yaz-kış, gece-gündüz yeteri kadar içme suyumuz var. İddialı bir şey söylüyorum. Bugün itibariyle musluklarından en kaliteli içme suyunu içen 2 tane il varsa bir tanesi Sinop’tur. Yapılan su planlaması 50 yıl sonrasına kadar cevap verebilir. Sinop, su sıkıntısı olmayan illerden bir tanesidir” diye konuştu.

HER NOKTAYA MAVİ BAYRAK
Üç konuya milat dediğini söyleyen Başkan Ergül, “Şişe suyu mahiyetinde içme suyu, evsel atıkların, bir başka ifadeyle kanalizasyon sularının ön arıtmadan geçirilerek, denizin belirli noktasına deşarj edilmesi olayı var, bunu yüzde 90 oranında bitirdik ama bir müteahhit değişikliği oldu” dedi. 4 milyonluk ihale bölümün olduğunu söyleyen Ergül, tekrar ihale yaptıklarını kaydetti. Ergül, “Bu sene içinde biter. Sinop’un zaten temiz bir denizi ve doğası var, bundan sonra Sinop’un her noktasına mavi bayrak takabilirsiniz. Çünkü hiçbir atık kendi başına denize gitmeyecek. 3.’sü ise yeni tamamladığımız, bazı eksikliklerin olduğu imar planları olayı var, onları da tamamladık” ifadelerini kullandı.

ADA KISMI DOLDU
Sinop’un ada kısmının dolduğunu aktaran Ergül, bu nedenle Sinop’u, Ankara istikametine doğru açma zorunluluğunun doğduğunu belirterek, bunun için imar planlaması yaptıklarını söyledi. Şehrin giriş ve çıkışında da çalışmalar yapıldığını dile getiren Başkan Ergül, “Bizim giriş yolumuz bundan 4 sene öncesine kadar köy girişi şeklindeydi ve tek yönlüydü. Şimdi yol her ne kadar giriş-çıkışlı olsa da tam anlamıyla cevap vermiyor. Şimdi bizim bir yolumuz daha var, bu yol aynı zamanda Sinop’un nefes alacağı alternatif bir turizm yolu. Bu yol 8 km ve kuzeyde yer alıyor. Kumsallara değmeden gidilecek ve bu sahili de turizme kazandırmış olacağız. Benim en büyük idealim bu ve bunu yapmadan gidersem gözüm açık gider diyorum. Çalışmalarımız devam ediyor, bu döneme yetişmez gibi görünüyor ama kısmet meselesi” ifadelerini kullandı.

BİBLO GİBİ BİR CADDE OLACAK
Şehrin en önemli caddesi olan Sakarya Caddesi’ndeki çalışmaların son durumu hakkında da bilgi veren Başkan Ergül, Sakarya Caddesi’nin Sinop’un can damarı olduğunu söyledi. Ergül, “Bu caddede bir araçlık trafiğimiz olacak ama daha çok yayaya hizmet verecek, vatandaşların oturabileceği, gezebileceği yerler olacak. Bu çalışmaları yaz dönemine getirmemek için özel bir çaba harcadık çünkü yaz döneminde o nüfus yoğunluğunda bunu yapmak çok zor olurdu. Bunu kış dönemine getirdik ama kış döneminde de yapım zorlukları var. Bizim planladığımız süreçte ilerliyor ve haziran ayında bu iş tamamlanmış olacak. Bittiğinde biblo gibi bir caddemiz olacak. Sinop’un enleri o kadar çok ki, bir gün de bunlardan bahsederiz. Ama en önemli özelliklerinden birisi en eğitimli ve en mutlu insanların bir arada saygı içinde yaşadığı bir kenttir” şeklinde konuştu.

Zeynep Irmak ÖCAL 

SIRADAKİ HABER
}