HaberlerSamsun'da 'çipli kimlik' başvuruları başladı

Samsun'da 'çipli kimlik' başvuruları başladı

İlkadım İlçe Nüfus ve Vatandaşlık Müdürlüğü'nden alınan bilgiye göre, 2017'nin ilk mesai gününde eski nüfus cüzdanlarının yerine gelecek olan çipli kimlik başvurularının başladı. Yetkililer, hafta içerisinde yoğunluk beklediklerini söyleyerek vatandaşları randevu almaları konusunda uyardı

Samsun'da 'çipli kimlik' başvuruları başladı

Samsun, İlkadım İlçe Nüfus ve Vatandaşlık Müdürlüğü yetkilileri mevcut nüfus cüzdanlarının yenisiyle değiştirecek olan halk arasında 'Çipli kimlik' olarak bilinen Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Kartı (TCKK) başvurularının pilot illerden sonra Samsun'da da başladığını söyledi.

E-RANDEVU ALIN
Yetkililer ilk defa kimlik kartı başvurusunda nüfus cüzdanı, uluslararası aile cüzdanı, pasaport, sürücü belgesi, memur cüzdanı, avukat kimlik kartı, askeri kimlik kartı veya basın kartı gibi kimlik belgesi yerine geçen fotoğraflı belgelerden birisiyle son 6 ay içinde çekilmiş biyometrik bir adet fotoğraf isteneceğini söylerken, ilerleyen günlerde nüfus müdürlüklerinde oluşacak yoğunluk nedeniyle vatandaşların internet üzerinden veya 199 çağrı merkezinden randevu almaları konusunda uyardı.

SAMSUN'DA 1.3 MİLYON KİMLİK DEĞİŞİYOR
Başvurularda yeni kimlik kartı bedeli olarak vatandaşlardan 16 lira temin edileceğini ve kartların en geç 1 gün içerisinde PTT kargoyla eve teslim olacağını kaydeden yetkililer, '' Başvuru sırasında kişinin biyometrik verileri, parmak izi, parmak damar izi, el ayası damar izi olarak hem sağ hem sol içi alınacak. 15 yaşını tamamlamış olan kişiler başvurularını şahsen yapabilecek. Mevcut nüfus cüzdanlarının yerine kullanılacak yeni kimlik kartlarının kullanım ömrü ise 10 yıl olacak. Önümüzdeki 3-4 yıl içerisinde de Samsun'da 1 milyon 300 bin vatandaş yeni kimliklerini edinmiş olacak'' bilgilerine yer verdi.

Zerrin SOMUNCU

SIRADAKİ HABER
}