HaberlerCHP Samsun İl Başkanı Tufan Akcagöz: Bunun sorumlusu kim?

CHP Samsun İl Başkanı Tufan Akcagöz: Bunun sorumlusu kim?

CHP Samsun İl Başkanı Tufan Akcagöz, '7 Haziran 2015 tarihinden bu yana 593 sivil, 538 asker, 303 polis hayatını kaybetti. Bunun sorumlusu kim?' dedi

CHP Samsun İl Başkanı Tufan Akcagöz: Bunun sorumlusu kim?

İstanbul Ortaköy'de yılbaşı gecesi yaşayan terör saldırılarıyla ilgili açıklamalarda bulunan Cumhuriyet Halk Partisi Samsun İl Başkanı Tufan Akcagöz, "Bizim bu topraklarda kavga etmeden yaşamamızı sağlayan laiklik ilkesine sahip çıkmalıyız" ifadelerini kullandı.

LAİKLİĞE SAHİP ÇIKMALIYIZ
Yeni yıla kanla ve göz yaşı ile girmemize neden olan gece kulübü saldırısı ile ilgili açıklamalarda bulunan CHP Samsun İl Başkanı Tufan Akcagöz, “2015 yılı Suruç saldırısından sonra IŞİD’le büyük ölçüde tanışmış olduk. Bu örgütün, batının emellerine hizmet ettiği açıktır ancak, beslendiği kaynağın dini kurumlar olduğu ve dini bir takım değerlerden destek aldığı da açıktır. O halde yapılacak olan, tüm inançların bir arada beraberce ve özgürce yaşayabilmesini savunmak ve bizim bu topraklarda kavga etmeden yaşamamızı sağlayan laiklik ilkesine sahip çıkmaktır" dedi.

SİZE NE?
Yılbaşından önce bir takım gruplar tarafından, ‘Müslüman yılbaşı kutlamaz’ şeklinde bir propagandanın yapıldığını ifade eden Akcagöz, “ Bunların hepsi yanlış işler. Bırakın kim ne yapıyorsa yapsın. Size ne? Siz kendiniz sıratı geçtiniz, kendinizi kurtardınız da mı millete yaşam biçimi dayatıyorsunuz? Ancak, gece kulübü saldırısını bu tip propagandaların tetiklediğini iddia etmek de çok doğru bir yaklaşım olmaz. Ülkemizi esir almaya çalışan bir terörist saldırı ile karşı karşıyayız. Yarın ne olacağı belli değil. Ancak, ellerinde broşürlerle yaşam biçimi dayatmaya kalkanların da, bir kesimin üzerinde baskı yaratmaya dönük eylemleri ve halkı kin ve düşmanlığa karşı tahrik ettikleri gerçeği, Cumhuriyet Savcıları tarafından görmezden gelinmemelidir" dedi.


SALDIRILARIN ÖNÜNE GEÇİLEBİLİRDİ
IŞİD veya DEAŞ yapılanmasının, Anadolu’da nasıl bir faaliyet yürüttüğünü, Suruç patlamasından sonra Cumhuriyet Halk Partisi görevli heyetinin Adıyaman’da yaptığı bir çalışma üzerine bir rapor halinde ortaya koyduğunu dile getiren CHP Samsun İl Başkanı, “CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, Ankara Milletvekilleri Necati Yılmaz ve Şenal Sarıhan, İstanbul Milletvekilleri Ali Şeker ve Eren Erdem, Gaziantep Milletvekili Mehmet Gökdağ’ın yapmış olduğu çalışma ile ilgili raporu Türkiye kamuoyu ile paylaştık, hükümetin de bundan haberi var. Her zamanki gibi, tek merkezli siyaset anlayışını bırakabilselerdi, belki bir çok terör olayının önüne geçilebilirdi. Ama bundan sonra yapılacak olan şey, istişare ve diyaloğu işler kılmaktır. Öncelikle, muhalefeti hiçe sayan, milleti sadece AKP’ye oy verenlerden ibaret sayan anlayıştan vazgeçilmeli ve mevcut Anayasa paketi derhal rafa kaldırılmalıdır. Mevcut değişikliğin, öncelikli sorunlarımızı çözmeye bir katkı sağlamayacağı açıktır. Hal böyleyken, bu değişiklikte ısrarcı olmak, yaşanılan sürecin mantığıyla bağdaşmaz. CHP’nin Adıyaman raporu dikkate alınsaydı, çocukları IŞİD tarafından kandırılan ailelerin sesine kulak verilseydi, bütünüyle değil belki ama IŞİD tarafından gerçekleştirilen saldırıların büyük kısmı def edilebilirdi. 7 Haziran 2015 tarihinden bu yana 593 sivil, 538 asker, 303 polis hayatını kaybetti. Bunun sorumlusu kim?” dedi.

SIRADAKİ HABER
}