Haberler Gülsan'a yürütmeyi durdurma kararı

Gülsan'a yürütmeyi durdurma kararı

Samsun Mobilyacılar Odası Başkanı İbrahim Ülker, Büyükşehir Belediye Meclisi'nin Gülsan Sanayi Sitesi'nin yıkılarak, rekreasyon alanı olarak düzenlenmesine ilişkin kararının, Samsun 2. İdare Mahkemesi'nce durdurulduğunu söyledi. Ülker ''Anayasal hakkımız olan tapularımızın sonuna kadar peşindeyiz. Büyükşehir'den de adalet bekliyoruz'' dedi

 Gülsan'a yürütmeyi durdurma kararı

 

Samsun Mobilyacılar Odası Başkanı İbrahim Ülker, 2015 yılı Aralık ayında Büyükşehir Belediye Meclisi kararıyla Gülsan Sanayi Sitesi'nin yıkılarak, kamulaştırılması ve rekreasyon alanı olarak düzenlenmesine ilişkin Samsun 2. İdare Mahkemesi'nce yürütmeyi durdurma kararı verildiğini ve meclis kararının iptaline ilişkin farklı davaların da sürdüğünü söyledi. Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz'ın ''Gülsan 2 yıl sonra yok'' açıklamalarının gerçeği yansıtmadığını ifade eden Ülker, ''Hukuki mücadele devam ediyor, 2 yılda fiilen kararların alınması ve bedellerin ödenecek hale gelmesi dahi mümkün olmaz'' ifadelerini kullandı.

GEÇİCİ TAPU DİYE BİR ŞEY YOK
Gülsan Sanayi Sitesi'nde yaklaşık 2 bin esnaftan bin 250'sinin tapulu dükkanlar ve arsalar olduğunu kaydeden Ülker, ''Büyükşehir belediye başkanının yaptığı açıklamaların talihsiz olduğunu düşünüyorum. Bunları söylerken mutlu değilim, ama başkanımız periyodik olarak bu açıklamaları yapıyor ve kamuyu yanıltıyor. Bizim cevap vermek haddimize değil ama hem bir oda başkanı hem de Gülsan Sanayi Kooperatifi Tasfiye Kurulu'nun son temsilcisi olma hakkımla konuşuyorum. Bizim tapularımızın olmadığı söyleniyor, sanayi iki bölümden oluşuyor. Belediye kendi yapıp kendi tapularını verdi ve bu tapularda süre diye bir şey yok. Geçici tapu diye de bir şey de olamaz. Biz ne Yörükler ne de Yabancılar Pazarı'nın konumundayız. Biz Türkiye Cumhuriyeti Anayasası'na göre tapu aldık. Tapulu yerlerimizi bize sormadan karar almak, gıyabımızda kefen biçmek gibi'' dedi.

HUKUKİ MÜCADELE DEVAM
Birçok Gülsan esnafı tarafından Büyükşehir'e dava açıldığını söyleyen Ülker, ''Şu anda sadece benim elimde farklı hakimler tarafından, üçer kişilik komisyonlarda oybirliğiyle verilmiş iki tane yürütmeyi durdurma kararı var. Bu karar, Samsun Büyükşehir Belediye Meclisi'nde 2015'in sonunda Gülsan'ın kamulaştırılmasıyla ilgili aldığı kararı durdurmayı kapsıyor. Aynı zamanda o kararın iptali davası da devam ediyor. Biz Gülsan kaldırılmasın demiyoruz. Buraların ticaret merkezine dönüşmesini istiyoruz. Bölgenin ve Samsun'un buna ihtiyacı var. Hem yeşil alan, hem de çağdaş bir yapılaşma yapılabilir. Sayın başkanımız 2 yıl içerisinde Gülsan'ı göremeyeceksiniz dedi ama gerçeklikle alakası yok. Hukuki mücadele devam ediyor, 2 yılda fiilen kararların alınması ve bedellerin ödenecek hale gelmesi dahi mümkün olmaz'' diye konuştu.

ORTAK NOKTA BULUNABİLİR
Gülsan Sanayi Sitesi'yle ilgili kararın 2015 yılının Aralık ayında alındığını ancak o günden sonra Büyükşehir'in kararla ilgili hiçbir girişimde bulunmadığını ifade eden Ülker, sözlerini şu şekilde sürdürdü: ''Başkan Yılmaz'ın sürekli bu konuda açıklama yapması esnafın psikolojisini bozuyor. 10 yıldır bu açıklamalar yapılıyor ama hiç icraat yok. Zaten zor durumda olan esnafı yoruyor ve canından bezdiriyor. Biz başkanımızdan adalet bekliyoruz. Anayasal hakkımız olan tapularımızın sonuna kadar peşindeyiz. Keşke burada herkesin gönlünün olacağı bir proje yapsalardı. Ama geç kalınmış değil, hala mümkün. Esnaf şu anda yarınını bilmediği için huzursuz. Başkanımızı adil davranmasını bekliyoruz. Mutlaka esnafı dinlesinler mutlaka ortak nokta bulunur.''

Zerrin SOMUNCU-Özel Haber 

SIRADAKİ HABER
}