Haberler Vali Şahin: Hızlı tren Samsun'u ayağa kaldıracak

Vali Şahin: Hızlı tren Samsun'u ayağa kaldıracak

Samsun Valisi İbrahim Şahin, Haberaks TV'de Samsun'un Nabzı programında hızlı tren projesinin önemine vurgu yaparak, 'Bu proje Samsun'u ayağa kaldıracak' dedi

 Vali Şahin: Hızlı tren Samsun'u ayağa kaldıracak

 

Samsun Valisi İbrahim Şahin, Haberaks TV ekranlarında Haberaks TV Genel Yayın Koordinatörü Fatih Korkmaz ve Haberaks TV Programlar Koordinatörü Sinan Sallabaş'ın moderatörlüğünü yaptığı Samsun'un Nabzı programına konuk oldu. Samsun ve ülke gündemiyle ilgili önemli değerlendirmelerde bulunan Vali Şahin, hızlı tren projesinin önemine vurgu yaparak, "Bu proje Samsun'u ayağa kaldıracak" dedi.

HAYAL OLMADIĞINI GÖRDÜLER
Hızlı tren projesinin Samsun için oldukça önemli olduğunu belirten Vali Şahin, "Şu anda Ankara-Sivas hızlı tren hattı yapılıyor. Bir taraftan da Mersin'e doğru bir hızlı tren hattı döşeniyor. Dolayısıyla batıdan doğuya, kuzeyden güneye doğru hızlı tren hatları Anadolu'yu sarıyor. Kırıkkale’den güneye doğru inen hızlı tren hattı Sivas ve Yozgat'a gidiyor. Orada oluşan diğer kol Havza istikametinde 280 km'lik bir hat yapılması gerekiyor. Şu anda projenin ihaleleri bitti ve yapım aşamasına geçiliyor. Ben Samsun'daki basın mensuplarını Ankara-Konya Hızlı tren hattını kamuoyu oluşması adına Ankara ve Konya'ya göndermiştim. Bu projeden bahsederken bana 'Hayal kuruyor' diyorlardı. Bunun hayal olmadığını görmüş oldular. Bu proje gerçekten önemli ve Samsun'u ayağa kaldıracak bir proje" dedi.

SAMSUN SÜRECİN TAKİPÇİSİ
FETÖ ile ilgili operasyonlara da değinen Vali Şahin, "15 Temmuz sonrası yaşananlar artık herkesin malumu. Biz de bu süreci Adliyemizle, Başsavcımızla ve Adalet Komisyonu Başkanımızla beraber gerçekten uyumlu bir şekilde yürütüyoruz. Çünkü bu FETÖ içerisinde olmayan insanların listede de olmamaları gerekiyor. Ama bir şekilde bu ülkenin bayrağına, birliğine ve bütünlüğüne kastetmiş birileri varsa onların da cezasız kalmamaları gerekiyor. Bu çalışmalar ciddi anlamda devam ediyor. FETÖ'ye yönelik yargılamalar geçen hafta başladı. Samsun çok sağlıklı bir şekilde bu süreci takip ediyoruz. Bu durumun böyle olması da bizi rahatlatıyor" diye konuştu.

EN BÜYÜK EKSİKLİK DEMİR YOLU
42 milyon avroluk yatırımla Samsun için en büyük Avrupa Birliği projesi olan Lojistik Köy'ün yüzde 42'lik kısmının bittiğini de ifade eden Vali Şahin, "Lojistik Köy inşallah 2017'nin sonunda bitecek. Bu proje ile ilgili bizim tarafımızdan yapılacak en büyük eksiklik, demiryolu hattı. Var olan demiryolu hattımızın Lojistik Köy'e kadar devam etmesi ya da yeni bir hat yapılması gerekiyor" dedi.

GÜLSAN'DA SONA DOĞRU
Gülsan Sanayi Sitesi ile ilgili çalışmaların sonuna gelindiğini belirten Vali
Şahin, "Gülsan, şehrin şehrin ortasında kalan bir yer. Büyükşehir Belediyesi oranın taşınmasını istiyor. Burası tamamen yeşil alana dönecek hiçbir şekilde konut ve ticari alan olmayacak. Sadece buraya Samsun'a yaraşır şekilde Selahattin Camii yapılması düşünülüyor. Bu çalışmaların da bildiğim kadarıyla sonuna gelindi. Sanırım kısa zamanda yapımına başlanacak" ifadelerine yer verdi.

HEDEFİMİZ 15 BİN
Geleceğe Kulaç Atıyoruz projesi ile ilgili bilgiler veren Vali Şahin, "Bizim bu projede hedefimiz bir yılda 15 bin öğrenci. Geçen yıl 10 bin öğrenciye yüzme öğrettik. Usta öğretmenlerle birlikte öğrencilerimiz yüzmeyi öğreniyorlar. Hatta onların yanında veliler de gelerek öğrencilere destek oluyor. Ben bu projenin tüm kesimler tarafından desteklenmesini istiyorum. Biz para pul istemiyoruz. Zaten proje çalışmaları kapsamında öğrencilerimizden ücret almıyoruz. Valiler toplantısına gittiğimizde Sayın Başbakanımız bu projeden övgü ile bahsetmiş ve tüm valilere örnek bir proje olarak göstermişti" diye konuştu.

İZİNSİZ İŞGAL EDİLMİŞ
Yörükler Mahallesi'ndeki yıkımla ilgili değerlendirmelerde de bulunan Vali Şahin, şu ifadelere yer verdi: "Evleri yıkılan insanların çoğu ile görüştüm. Bölgedeki belli alanın temizlenmesi gerekiyor çünkü izinsiz bir şekilde işgal edilmiş ve yapılaşmaya gidilmiş. Bu konu geçen yıl mahkemeye taşındı. Mahkeme belediyeyi haklı gördü. Şimdi ikinci aşamada 130 civarında ev var. Henüz mahkeme süreci tamamlanmamış bir mülkiyet sorunu da var. Hatta 1950'li yıllarda açılmış davalar var. Bu yerde belediye size ruhsat vermemişse arsanız olsa bile yapılaşmanız söz konusu olamaz."

Dilber BAHADIR SIRADAKİ HABER
}