HaberlerKur baskısı azaltılmalı

Kur baskısı azaltılmalı

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 'Kur baskısından kurtulmak için yerli paraya geçmek şart' açıklamasını değerlendiren Samsunlu iş adamları, kur baskını azaltmak için ciddi bir çalışmanın yapılması gerektiğini söyledi

Kur baskısı azaltılmalı

 

Doğu Afrika ziyareti dönüşünde açıklamalar yapan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Kur baskısına karşı yerli paraya geçmek şart” diyerek, İngiltere, Rusya, İran ve Çin örneklerini verdi. Yerli para açıklamasını değerlendiren Orta Karadeniz Sanayici İşadamları Federasyonu (ORKASİFED) Başkanı Emin Bahri Uğurlu, Samsun Sanayici ve İşadamları Derneği (SAMSİAD) Başkanı Hüseyin Yalgın, kur baskısına karşı ciddi önlemlerin alınması gerektiğini belirtti. Karadeniz Genç İş Adamları Federasyonu (KARGİF) Başkanı Levent Özden ile Samsun Genç İşadamları Derneği (SAMGİAD) Başkanı Savaş Gömeç de, yerli para uygulamasının önemli olduğunu ifade etti.

TEK TARAFLI BİR ŞEYLER YAPAMAYIZ
Global bir piyasanın içinde bazı şeylerin tek taraflı olamayacağını belirten ORKASİFED Başkanı Emin Bahri Uğurlu, belirli anlaşmaların, Avrupa Birliği ve dünya bankaları standartlarının olduğuna dikkat çekti. Başkan Uğurlu, “Yapabileceğimizin en iyisini yapmak için gayret göstermeliyiz. Tek taraflı bir şeyler yapamayız, ithalatta ve ihracatta belli anlaşmalar var, uluslararası anlaşmaları delemeyiz. Burada ticaret yapanlar da Türk Lirası için gayret gösteriyorlar. Kapalı bir ekonomi değiliz. Kur baskısına karşı gereken tedbirler alınabilir, gerekli kurumlar bununla ilgili çalışmalar yapabilir. Paramızın güçlü bir hale gelebilmesi için elbirliğiyle çalışacağız. Cumhurbaşkanı Erdoğan da bunu tavsiye etmiştir. Bu kur sıkıntısı sadece Türkiye değil, bütün dünyada var. Bizim dış açığımız fazla olduğu için daha fazla etkileniyoruz. Kur baskısına karşı direncimizi artıracak tedbirler almalıyız” şeklinde konuştu.

CİDDİ PARALAR HEBA OLUYOR
SAMSİAD Başkanı Hüseyin Yalgın, piyasaların alımlarını TL ile yaptıklarını ama maliyetlerin dövizden TL’ye çevrilmiş olarak karşılarına çıktığını söyledi. Başkan Yalgın, “Merkez Bankası’nın 2000 yılında sabitleyici dövizde, direkt rakam belirleyici bir çalışma şekli vardı. 2000 yılında yaşadığımız devalüasyonlar sonra bu çalışma şekli kaldırıldı ve Merkez Bankası dövizi piyasaya bıraktı. Eski sisteme dönülmesi, Merkez Bankası üzerinden dövizin sabit bir fiyat üzerinden gitmesi lazım. Serbest piyasada ve dünya ekonomisinde bunun yeri nasıldır, bu konuyu ekonominin uzmanları bilebilir. Halk arasında, her dakika dövizin artığı, piyasanın tedirginlik içinde olduğu bir ortamda olmak istemiyoruz. Büyük sanayi kuruluşlarımız, işadamlarımız da etkileniyor. Borçları olduğu için çok ciddi paralar bu döviz artışından dolayı heba oluyor ve borçları ikiye katlanıyor. Bununla ilgili düzenlemeyi yapacak olan, hükümet mercileridir” ifadelerini kullandı.

ÖNEMLİ BİR DÖNÜM NOKTASI
Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamasını olumlu olarak yorumlayan KARGİF Başkanı Levent Özden, hayata geçerse kur baskısının önüne geçileceğini belirtti. Özden, “Yeterli ekonomik güce ve büyüklüğe sahip ülkelerin, kendi milli para birimleriyle ticaret yapmasını son derece olumlu ve yerinde buluyorum. Ekonomileri güçlü ülkelerde özellikle milli para birimleriyle, kendi aralarında yapılan ticaretler, mekanizmalar zaman zaman kurlar üzerinde oluşan olumsuz baskıların önüne geçebiliyor. Onun için bu açıklamayı doğru ve yerinde buluyorum. Bazen 2 ülke arasında yerli para birimiyle yapılan ticaret süreci, 2 ülke arasında önemli ticaret hacmi de varsa her iki ülkenin de yararına bir durum oluyor. Ülkemizin de böyle bir ticaret yapması kendi menfaati adına olabilir. Eğer böyle bir adım için çalışma yapılırsa, bu konuda çok ısrarcı ve kararlı olmak lazım. Ülkemizin ekonomisi açısından önemli bir dönüm noktasıdır ve önemli de bir eşik açılmış olabilir. Ancak su süreci kolay görmüyorum, yüksek bir irade, ciddiyet, sistemli bir çalışma, işbirliği gerektiren bir konu. Bu işin altından kalkarsak ülke menfaati için çok olumlu olur” dedi.

KENDİ PARAMIZI
GÜÇLENDİRMELİYİZ
Güçlü ülkelerin, kendi ekonomilerinde kendi paralarını kullandığını söyleyen SAMGİAD Başkanı Savaş Gömeç, yerli para ifadesini olumlu olarak yorumladı ancak tek başına yeterli olmadığına vurgu yaptı. Gömeç, “Bizler de seyahatlerimizde ve gittiğimiz ülkelerde gelişmiş ülkelerin, sınırları içerisinde kendi paralarını kullandığını görüyoruz. Hatta ısrarla turistlere kendi paralarını kullandırıyorlar. Farklı ülkelerin paralarına itibar gösterilmiyor. Bu olumlu bir gelişme ama sadece bu yeterli değil. ‘Dolar’dan ya da Euro’dan banane’ diyemeyiz. Kurun ateşini düşürmek için farklı çalışmaların yapılması kesinlikle gerekiyor. Kendi paramızı güçlendirmeliyiz, mümkün olduğunca TL bazlı alışveriş yapmalıyız, mevzuat hesaplarımızı TL üzerinde tutmalıyız. Bunlar önemli ama bir taraftan da dış ticarette, ithalatta ve ihracatta yabancı ülkelerin paralarına karşılık kendi ülkemizin parasıyla çalışacağımız için dolar kurunun düşürülmesi noktasında mutlaka farklı politikalara da ihtiyacımız var” diye konuştu.

Zeynep Irmak ÖCAL 

SIRADAKİ HABER
}