HaberlerSamsun hızlı tren projesinde büyük adım

Samsun hızlı tren projesinde büyük adım

Samsun-Çorum-Kırıkkale Hızlı Demiryolu Projesi'ne ilişkin değerlendirmelerde bulunan Bakan Arslan, 3 kesimden oluşacak hattın etüt projelerinin bittiğini, kesin ihale süreçlerinin ise devam ettiğini ifade etti

Samsun hızlı tren projesinde büyük adım

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Samsun-Çorum-Kırıkkale Hızlı Demiryolu Projesi ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

Bakan Arslan, yatırım programında etüt-proje olarak yer alan projenin Samsun-Merfizon (95 kilometre), Merzifon-Çorum (96 kilometre), Çorum-Kırıkkale (95 kilometre) olacak şekilde 3 hat kesiminden oluştuğunu ifade etti. Arslan, her 3 kesimin de etüt projelerini bu yıl bitirdiklerini, kesin proje ihale süreçlerinin ise devam ettiğini dile getirdi. Arslan, Ankara-Samsun hızlı tren projesinin kesin projelerini bitirdikten sonra inşaat sürecinin başlayacağını bildirdi.

SAMSUN KRİTİK NOKTA
Kars’a kadar YHT hattını hızlı trenle bütünleştirmeyi hedeflediklerine dikkati çeken Arslan, “Halkalı’dan Kapıkule’ye yani Avrupa’ya giden YHT’yi de bu yıl içinde ihale edeceğiz. Edirne’den gelen ve Kars’a kadar uzanan ana omurgayı Samsun’a da bağlayıp böylece Karadeniz’i de hızlı trenle buluşturmuş olacağız. Onu da Akdeniz’e kadar indirmiş olacağız. Hem doğu-batı aksında, hem kuzey-güney aksında YHT projelerimizi devam ettiriyoruz” ifadelerini kullandı.

 

SIRADAKİ HABER
}