HaberlerAnkara HaberleriAstana Avrasya Milli Üniversitesinde 'Hoca Ahmet Yesevi'yi Anlamak' konferansı d

Astana Avrasya Milli Üniversitesinde 'Hoca Ahmet Yesevi'yi Anlamak' konferansı d - Ankara Haberleri

Astana Yunus Emre Enstitüsü tarafından, Astana'da bulunan Avrasya Milli Üniversitesinde 'Hoca Ahmet Yesevi'yi Anlamak' konferansı düzenlendi.

Astana Avrasya Milli Üniversitesinde 'Hoca Ahmet Yesevi'yi Anlamak' konferansı d

Avrasya Milli Üniversitesi öğretim elemanları ve öğrencilerin yoğun ilgi gösterdiği konferansa Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Prof. Dr. Musa Yıldız konuşmacı olarak katıldı. Prof. Dr. Musa Yıldız, Türkçe hikmetler yazan ve şiirlerinde Türkçe'nin önemini vurgulayan Hoca Ahmet Yesevi'nin hayatı, eserleri ve öğretisinin yanı sıra Ahmet Yesevi Uluslararası Türk-Kazak Üniversitesinin faaliyetlerini anlattı. Mütevelli Heyet Başkanı Prof. Dr. Musa Yıldız daha sonra Hoca Ahmet Yesevi'nin ders aldığı hocalarını ve nasıl bir yaşam sürdüğünü anlattı.
Hoca Ahmed Yesevi Hazretleri'nin yetiştirdiği 99 bin talebe ile Türk dünyası üzerindeki tesiri hakkında bilgi veren Yıldız, Hoca Ahmed Yesevi'nin başta Divan-ı Hikmet olmak üzere eserleri ve türbesi ile türbenin içinde bulunan 'Tay Kazan' hakkında da bilgi verdi.
Ahmet Yesevi Üniversitesinin Türkiye, Kazakistan ve Türk dünyası üzerine gerçekleştirdiği ve gerçekleştireceği çalışmalarla ilgili de bilgi aktaran Prof. Dr. Musa Yıldız, UNESCO'nun Hoca Ahmet Yesevi'nin ölümünün 850'nci yıl dönümü vesilesiyle 2016-2017 sezonunu 'Hoca Ahmet Yesevi Yılı' olarak ilan edilmesi kapsamında yapılan ve gerçekleştirmeyi planladıkları faaliyetler hakkında bilgi verdi.

SIRADAKİ HABER
}