Malatya haber: Malatya'da FETÖ/PDY soruşturması

Malatya haber: 15 Temmuz'da Fetullahçı terör örgütü mensubu askerler tarafından yapılmak istenen darbe girişimi sonrası başlatılan soruşturmada Malatya'da şu ana kadar bin 855 kişi hakkında adli tahkikat yapıldı. Bu süreçte aralarında asker ve polislerin de bulunduğu 639 kişi ise tutuklandı.

Malatya'da FETÖ/PDY soruşturması

Malatya Valiliğinden yapılan açıklamada 15 Temmuz'dan bu yana kentte sürdürülen Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) soruşturması ile ilgili detaylar kamuoyu ile paylaşıldı.
15 Temmuz gecesi FETÖ/PDY terör örgütü tarafından gerçekleştirilmek istenen hain darbe girişimi sonrasında Malatya genelinde yapılan operasyonlar hakkında bilgi verilen açıklamada şu ana kadar 412 Emniyet Teşkilatı personeli, 348 askeri personel, 51 hakim ve savcı, 348 sivil ve 696 kamu personeli hakkında adli işlem yapıldığı belirtildi. Bugüne kadar gözaltına alınanlar arasında 210 emniyet görevlisi, 80 askeri personel, 21 hakim ve savcı, 105 sivil vatandaş ve 223 kamu personeli çıkarıldıkları mahkemece tutuklandı. 15 Temmuz 2016 tarihinden 10 Şubat 2017 tarihine kadar Malatya'da yürütülen soruşturma kapsamında toplamda bin 855 kişi hakkında adli tahkikat yapıldığı belirtildi.
Valilik açıklamasında, yapılan idari işlemler hakkında da bilgiler paylaşıldı. Soruşturmalar kapsamında çeşitli bakanlıklarca 864, Malatya Valiliğince 719 olmak üzere toplam bin 583 kamu personelinin bu süreçte açığa alındığı belirtildi. Açığa alınan personeller içerisinde ise bin 138'inin Bakanlar Kurulu Kararı ile çıkarılan Kanun Hükmünde Kararnameler sonucu görevinden ihraç edildi kaydedildi. Yine soruşturma kapsamında 27 sözleşmeli personelin de kurumlarınca iş akitlerinin fesih edildiği belirtildi.
Soruşturma kapsamında halen 29 kişinin emniyette gözaltında bulunduğunun belirtildiği açıklamada son olarak ise 'Başta FETÖ/PDY, PKK/KCK, DEAŞ, DHKPC ve MLKP Silahlı Terör Örgütleri olmak üzere Devletimizin Milli Güvenliğine karşı faaliyette bulunduğuna karar verilen her türlü yapı, oluşum veya Gruplara üyeliği, mensubiyeti veya iltisaklı, yahut irtibatı olduğu değerlendirilen oluşum ve terörist odaklara karşı bundan böyle de mücadeleye kararlılıkla devam edilecektir' ifadelerine yer verildi.EN ÇOK OKUNANLAR

Samsun'da doktora saldırı

1 Samsun'da doktora saldırı

Kamyonun çarptığı genç hayatını kaybetti

2 Kamyonun çarptığı genç hayatını kaybetti

Kamyona arkadan çarpan otomobildeki 2 kişi öldü

3 Kamyona arkadan çarpan otomobildeki 2 kişi öldü

Öğretmenler Günü'nde çifte mutluluk

4 Öğretmenler Günü'nde çifte mutluluk

Giresun'da 4 ev, 1 odunluk kül oldu

5 Giresun'da 4 ev, 1 odunluk kül oldu

O 'maganda' bu kez 13 mermi kovanı ile yakalandı

6 O 'maganda' bu kez 13 mermi kovanı ile yakalandı

Davetsiz misafir işyeri sahibini şaşkına çevirdi

7 Davetsiz misafir işyeri sahibini şaşkına çevirdi

Mahalle arasında zincirleme kaza

8 Mahalle arasında zincirleme kaza

Demirci'de öğrencilerden öğretmenlerine farklı kutlama

9 Demirci'de öğrencilerden öğretmenlerine farklı kutlama

Vali Gölyaka ilçesinde incelemelerde bulundu

10 Vali Gölyaka ilçesinde incelemelerde bulundu


SIRADAKİ HABER