Çorum haber: Sungurlu'da 62 evde radon gazı ölçümü yapıldı

Çorum haber: Sağlık Bakanlığı ve Türkiye Atom Enerjisi Kurumunun (TAEK) hayata geçirdiği proje kapsamında, Sungurlu'da belirlenen konutlara konulan radon gazı ölçüm sensörleri toplanmaya başlandı.

Sungurlu'da 62 evde radon gazı ölçümü yapıldı

Sağlık Bakanlığı, Türkiye genelinde 24 ilde, toprak, hava ve suda bulunan, kısa sürede yüzeye çıkarak evlerin içinde biriken ve insanların akciğer kanserine yakalanmasına yol açtığı bilinen radon gazı ölçümü yapılmaya başlanmıştı. Ölçüm kapsamında 2 ay önce Sungurlu'da 62 eve Toplum Sağlığı Merkezi tarafından özel eğitime tabi tutulan personeller tarafından konulan radon sensörleri toplanmaya başlandı.
Belirlenen tüm noktalara yerleştirilen ölçüm cihazları iki ay boyunca salon, oturma odası veya yatak odasında bulunan dolap üzeri gibi yüksek bir yerde, hiç oynatılmadan bekletildi. Cihaz her gün ev içindeki gaz oranını ölçerek ve kaydedildi. Ölçümler sonunda belirlenen birimler üzerinde radon gazının tespit edildiği bölgelerde acil önlemler alacak.
Sungurlu Toplum Sağlı Merkezi Çevre Sağlık Teknisyeni Mehmet Topuksak radon gazı, evlerde yapılacak ölçümlerde dikkat edilmesi gereken hususlar ile radon gazının insan sağlığı üzerindeki etkileri hakkında bilgi verdi.
Topuksak, radon gazının topraktan gelen kokusuz, renksiz bir gaz olduğunu belirterek, 'Özellikle kapalı mekanlarda havalandırması yetersiz olan mekanlarda yoğunlaşma, birikme eğilimi gösteriyor. Bu gazın kanserojen olduğu biliniyor. Sigaradan sonra akciğer kanserine neden olan en önemli etken' dedi.
Türkiye'de kronik hastalıklardan sonra ölümlere neden olan en önemli hastalığın kanser olduğuna dikkat çeken Topuksak, yılda yaklaşık 70 ila 80 bin kişinin ülkede kanserden hayatını kaybettiğine işaret etti. Kanserle ve kronik hastalıklarla mücadelede özellikle risklerin tespit edilip risklerin önlenmesinin her zaman için tedavide daha kolay, daha etkin ve daha iyi sonuç verdiğinin altını çizen Barış, kanserojen etkisi olduğu bilinen radon gazının etkilerini ölçmek için Sağlık Bakanlığı ve Türkiye Atom Enerjisi Kurumu tarafından bir çalışma yürütüldüğünü belirtti.
Bu konuda yapılan çalışma ile ülke genelinde bir risk haritası çıkarılmak istendiğine dikkat çeken Topuksak, 'Bu kapsamda önceden belirlenmiş evlere dedektörler yerleştirildi. Bu dedektörlerle iki ay boyunca bu radon seviyesi ölçüldü. Daha sonra ölçüm yapılan bu dedektörler TAEK'e gönderilecek. Bu kapsamda gerek biz, gerekse TAEK bir risk haritası çıkarılması riske göre de radonla mücadele konusunda bir strateji belirlenmesi hedefleniyor. Radon topraktan geliyor. Yaşadığımız yerlerde tüm insanların maruz kaldığı bir gaz. Bunun tabi hepsinin kansere etki edeceği anlamına gelmiyor. Özellikle alınan doz ve kalınan süre kanser oluşumuna etki ediyor. Bu kapsamda özellikle evlerimizin bulunduğu yerler, binaların yapısı, binalarda kullanılan malzemeler, binaların havalandırma sistemleri bu konuda çok önemli. Bu konuda yine vatandaşlarımızın yapması gereken binalarda kaliteli malzeme kullanmaları. Doğal havalandırma sistemlerine önem vermeli. Evlerini düzenli aralıklarla havalandırmalı.' şeklinde konuştu.

Sungurlu’da 62 evde radon gazı ölçümü yapıldıEN ÇOK OKUNANLAR

Samsun'da polis ekiplerine silahlı saldırı!

1 Samsun'da polis ekiplerine silahlı saldırı!

Samsunspor'da Chibuike sürprizi

2 Samsunspor'da Chibuike sürprizi

Şüphelileri kovalayan polis otosu kaza yaptı, 1 polis yaralı

3 Şüphelileri kovalayan polis otosu kaza yaptı, 1 polis yaralı

Samsunspor Teknik Direktörü Engin İpekoğlu: 'Değişik kadroyla çıktım'

4 Samsunspor Teknik Direktörü Engin İpekoğlu: 'Değişik kadroyla çıktım'

Başbakan'dan 'asgari ücret' açıklaması

5 Başbakan'dan 'asgari ücret' açıklaması

Ameliyat sonrası ilk kez görüntülendi

6 Ameliyat sonrası ilk kez görüntülendi

ZMO Samsun Şube Başkanı Hayati Tosun: 'Bu kuruldan hayırlı sonuç çıkmaz'

7 ZMO Samsun Şube Başkanı Hayati Tosun: 'Bu kuruldan hayırlı sonuç çıkmaz'

Samsunspor taraftarı galibiyetin mimarıydı

8 Samsunspor taraftarı galibiyetin mimarıydı

Ahmet Arıman 23 yaşındaki sevgilisi Kader Kaynak ile evlendi

9 Ahmet Arıman 23 yaşındaki sevgilisi Kader Kaynak ile evlendi

Samsun dahil 46 ilde operasyon: 508 gözaltı

10 Samsun dahil 46 ilde operasyon: 508 gözaltı


SIRADAKİ HABER