HaberlerOrdu'da işgücü tarıma eğilimli

Ordu'da işgücü tarıma eğilimli

Ordu'da yapılan bir araştırma Orduluların daha çok tarım, orman ve balıkçılık alanlarında iş yapmaya eğilimli olduğunu ortaya çıkardı.

Ordu'da işgücü tarıma eğilimli

Ordu İŞKUR İl Müdürlüğünün il genelinde yaptığı ‘Ordu İşgücü Piyasa Analizi Raporu’na göre, Ordu’da eleman temininde en çok güçlük çekilen meslek grubunun tesis ve makine operatörleri ile montajcılar grubu oldu. Bunu ‘çırak bulmakta zorlanılan sanatkarlık grubu’ izlerken, üçüncü sırada ise hizmet ve satış elemanı takip etti. ‘İşçi temininde en az güçlük çekilen meslek grubu’ ise tarım, orman ve su ürünleri meslek grubu oldu.
Araştırmada ayrıca, Ordu’da eleman temininde güçlük çekilmesinin ana sebebi olarak ‘yeterli iş tecrübesine sahip olmaması’ olarak gösterildi. Bu oran Türkiye geneli ortalaması yüzde 53 iken, Ordu’da yüzde 63 oldu.
Araştırma, işverenler arasında eleman bulma konusundaki düşüncesini de ön plana çıkardı. Buna göre, iş yerleri eleman ihtiyacını karşılarken akraba-eş-dost seçeneğinden faydalanıyor. Akraba-eş-dost seçeneği Türkiye genelinde yüzde 59 iken, Ordu’da yüzde 64 oranında oldu. Gazete ilanları vasıtasıyla işçi arayanların oranı Türkiye geneli ortalaması yüzde 35 iken, Ordu’da yüzde 13, internet üzerinden eleman arayan iş yerlerinin Türkiye geneli ortalaması yüzde 35 iken, Ordu’da yüzde 9 olarak belirlendi.

SIRADAKİ HABER
}