HaberlerOrdu HaberleriOrdu'da dev çalışma

Ordu'da dev çalışma - Ordu Haberleri

Ordu Büyükşehir Belediyesi, Altınordu ilçesinin altyapı sorununu çözmek için başlattığı çalışmalarında 5 metrelik devasa basklar kullanıyor.

Ordu'da dev çalışma

Altınordu ilçesinde yağmur suyu hattının yetersizliğinden dolayı yaşanan su baskınlarının önüne geçmek amacıyla çalışma başlatan OSKİ, mahallelerdeki altyapı sorununu tamamen ortadan kaldırmak için başlattığı projeyi ara vermeden sürdürüyor. Daha önce Soya kavşağı ve Otogar mevkisinde karayolunun altından geçen eski yağmur suyu bakslarının yerine dev bakslar yerleştiren Büyükşehir Belediyesi, Mersan Kavşağı'nda yürüttüğü çalışmalar kapsamında da il tarihinde görülmemiş prefabrik kutu menfezler kullanıyor.

5 metrelik devasa bakslar kullanılıyor
Beraberindeki heyetle birlikte çalışmaları yerinde inceleyen Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Enver Yılmaz, mahallelerdeki altyapı sorununu tamamen ortadan kaldırmak için büyük bir projeyi daha hayata geçirdiklerini söyledi. Yılmaz, 'Mersan mevkisindeki çalışmalar kapsamında, Ordu ilimizin tarihinde ilk kez 5'e 2 büyüklüğünde prefabrik kutu menfezler (baks) kullanılmaya başlandı. Toplam 1.200 metre uzunluğundaki proje tamamlandığında, Karapınar ve Karşıyaka Mahalleleri ile Kentpark mevkisinde yaşanan su baskınlarının önüne geçilecek' dedi.

Her bir baksın ağırlığı 8 ton
Altınordu'nun kronikleşen yağmur suyu ana hatlarındaki problemini ortadan kaldırmak için önemli bir çalışma başlattıklarını belirten Başkan Enver Yılmaz, 'Karadeniz sahil yolunun altından, yağmur sularının denize akışını sağlayacak noktalara dev bakslar yerleştiriyoruz. Her birinin ağırlığı yaklaşık 8 ton olan bakslar, İstanbul'da özel üretilerek Ordu'ya getirildi. 2 m yüksekliğinde ve yaklaşık 5 m enindeki baksları sürdürdüğümüz çalışmalarla karayolunun altına yerleştiriyoruz. Soya kavşağında ve Otogar mevkisinde daha önce tamamladığımız bu çalışmaları,burada da 5-6 gün içerisinde bitireceğiz. Kısa bir süre sonra Atatürk Anıtı'nın olduğu bölgede de aynı çalışmayı başlatacağız' diye konuştu.

Su baskınlarının önüne geçilecek
Yılmaz, 'Her yağmurda su baskını endişesi yaşayan hemşehrilerimiz, artık rahat bir nefes alacak. Her yağmur yağdığında Karşıyaka, Karapınar, Şarkiye ve Düz Mahalle'de alt yapının yetersizliği nedeniyle zaman zaman su baskınları yaşanıyordu. Yağmur suları Karadeniz sahil yolunun altındaki bakslardan geçemeyerek denize ulaşamıyor ve kent merkezine geri basıyordu. Çok şükür yaptığımız çalışmalarla çok uzun vadeli bir çözüm üreterek sahil yolunu yağmur sularından korumuş olacağız' şeklinde konuştu.

Çalışmalar yıl sonunda bitirilecek
Ordu'nun nüfus yoğunluğu en fazla ilçelerinden olan Altınordu'da 2016 yılı Mayıs ayında başlatılan alt yapı yatırım inşaatı, şehrin muhtelif noktalarında hızlı bir şekilde devam ediyor. Özellikle araç ve yaya trafiğinin yoğun seyrettiği bölgelerde artan çalışmalar titizlikle sürdürülürken, kazı ve imalatların 2017 yılının sonunda bitirilmesi hedefleniyor.

Ordu’da dev çalışma

SIRADAKİ HABER
}