HaberlerAksaray HaberleriAksaray'da çalışma hayatında milli seferberlik ilan edildi

Aksaray'da çalışma hayatında milli seferberlik ilan edildi - Aksaray Haberleri

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın milli seferberlik çağrısı üzerine, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu'nun Konya'dan kamuoyuna duyurduğu, 'Çalışma Hayatında Milli Seferberlik' programı kapsamında Aksaray'da Vali Aykut Pekmez başkanlığında toplanan İl İstihdam Kurulu üyeleri bu konuda ciddi adımlar atılması adına çalışmalara

Aksaray'da çalışma hayatında milli seferberlik ilan edildi

'Çalışma Hayatında Milli Seferberlik' kapsamında uygulanacak teşvikle işverenler, mevcut çalışanlarına ilave olarak işe alacakları her 1 sigortalı için sadece bin 404 TL ödeyecek olup, geriye kalan 773 TL tutarındaki prim ve vergi yükümlülükleri devlet tarafından karşılanacak. İŞ-KUR'a kayıtlı işsizler arasından 2017 yılı içerisinde işe alınacak olan işçiler için geçerli olan istihdam teşviki, Yasal Ödeme Süresi geçmiş borcu bulunmayan ve diğer SGK ödemelerini zamanında ödeyen İşverenler yararlanabilecekler. Çalışma ve İş Kurumu İl Müdür Vekili Mahmut Akkuş, İşbaşı Eğitim Programlarının da bu kapsamda değerlendirileceğini belirterek, program süresince işverenin hiçbir maliyeti bulunmadığını, katılımcıya aylık net asgari ücret bin 404 TL İŞ-KUR tarafından ödendiğini belirtti. 2017 yılı sonuna kadar işbaşı eğitim programını tamamlayan, 18 yaşından büyük 29 yaşından küçük erkek ya da 18 yaşından büyük kadınların program sonrasında 3 ay içinde işe alınması durumunda, İşveren imalat/sanayi sektöründe faaliyet gösteriyorsa 42 ay, diğer sektörde faaliyet gösteriyorsa 30 ay süre ile İşveren sigorta primlerini İŞKUR tarafından ödendiğini söyledi.
Aksaray Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Ahmet Koçaş ve Aksaray Ticaret Borsası Başkanı Hamit Özkök de bu program kapsamında hedeflerinin 10 bin kişinin 2017 yılı içerisinde istihdam edilmesi olduğunu fakat toplam çalışan sayısının yüzde 10 olan 5 bin civarında bir istihdam edilmesinin işsizlik oranlarında Aksaray'ı Türkiye de zirveye taşıyacağını belitti.
Vali Aykut Pekmez yaptığı konuşmada, 'Çalışma Hayatında Milli Seferberlik kapsamında İşçi ve İşverenlere sağlanan bu imkanları Aksaray'ımızda bulunan bütün işverenler duyurmamız ve anlatmamız gerekmektedir. Aksaray sanayi üretimi ve Ülke ihracatı açısından da önemli bir noktadadır. Kuzey-Güney hatlı demir yolu projesi ile hem Samsun hem de Mersin limanına üretilen ürünleri en kısa ve en hızlı bir şekilde ulaştırma şansı olacaktır. Bu demir yolu hattının da etüt projesi bitmiş ve ihale aşamasına geçilesi planlanmaktadır. TÜİK verilerine göre Aksaray'ımızın satın alma gücünde herhangi bir daralma olmadığı gibi artarak devam ediyor. Aksaray bu açıdan da üreten ve ekonomiye katkı sağlayan illerin başında gelmektedir. Bu vesileyle 'Çalışma Hayatında Milli İstihdam Seferberliği' projesinin ilimize ve ülkemize hayırlı olmasını temenni eder, hayırlı ve bol kazançlar dileriz' dedi.

SIRADAKİ HABER
}