HaberlerDüzce HaberleriFındıkta karanfil sayımı başladı

Fındıkta karanfil sayımı başladı - Düzce Haberleri

Fındıkta rekolte tahmini için kullanılan yöntemlerden biri olan karanfil sayımı Fiskobirlik tarafından Batı Karadeniz bölgesinde başladı.

Fındıkta karanfil sayımı başladı

Yapılan saha çalışması ile ilgili bilgi veren Fiskobirlik Konuralp Müdürü Vedat Cingirt, kumrum olarak her yıl olduğu gibi bu yılda Kandıra'dan Kastamonu iline kadar olan bölgenin tamamında 2017 rekoltesine ışık tutacak karanfil sayımı yapıyoruz. Yapılan çalışmalar Mart sonuna kadar devam edeceklerini söyledi.
Fındıkta, bir tomurcuktaki dişi çiçeklerin oluşturduğu dişi çiçek kümesinin karanfil olarak adlandırıldığını kaydeden Cingirt, standart fındık çeşitlerinde dişi çiçek (karanfil) açım zamanının yıllara ve iklim koşullarına göre değişmekle birlikte 15 Aralık'ta başladığını ve Mart sonuna kadar devam edebildiğini söyledi.
Fındıkta karanfil sayımı yöntemi ile rekolte tahmininin, dişi çiçeklerin yüzde 80'inin açtığı Şubat ayında daha doğru sonuçlar verdiğine dikkat çeken Fiskobirlik Konuralp Müdürü Vedat Cingirt, yaptıkları saha çalışmasında ilk izlenimlerinin olumlu olduğunu söyledi.

Fındıkta karanfil sayımı başladı

SIRADAKİ HABER
}