HaberlerAnkara HaberleriCHP'li Arık: ''Evet' diyene de, 'hayır' diyene de saygı gösterilmeli'

CHP'li Arık: ''Evet' diyene de, 'hayır' diyene de saygı gösterilmeli' - Ankara Haberleri

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Kayseri Milletvekili Çetin Arık, milli iradeye inanan herkesin 'evet' diyene de, 'hayır' diyene de saygı göstermesi gerektiğini söyledi.

CHP'li Arık: ''Evet' diyene de, 'hayır' diyene de saygı gösterilmeli'

CHP'li Arık, TBMM'de basın toplantısı düzenledi. Arık, anayasa değişikliği referandumuna değinerek, 'Neden 'hayır', neden 'evet' denilmesinin kimseyi suçlamadan, halkımıza sağduyulu şekilde anlatılması gerekiyor. Oy verme şüphesiz her vatandaşınızın yasal hakkıdır. 'Hayır' diyen de 'evet' diyen de bu milletin evladıdır. Milli iradeye inanan herkesin 'evet' diyene de, 'hayır' diyene de saygı göstermesi gerekir. Bölücü, ayrıştırıcı, kutuplaştırıcı, kışkırtıcı, baskıcı söylemler kullanılmaması gerekir. 'Hayır' tercihi yapana terörist demek vicdansızlıktır, aymazlıktır, millete hakarettir, milli iradeye saygısızlıktır. Tek görüşü, adamlığı, diktatörlüğü savunmaktır, sandığa inanmamaktır. 'Hayır' diyenleri terörist diye suçluyorsanız, oy pusulasına neden yazdırıyorsunuz? 'Hayır' diyenleri suçlayacaksanız, bu referandumu niye yapıyorsunuz' dedi.
Sosyal medya üzerinden bir eğitimcinin yaptığı paylaşımlara tepki gösteren Arık, 'Bu eğitimci olan kişi çocuklarımıza bilimi, irfanı, feni, Atatürk ve devrimlerini öğretmesini beklediğimiz zat ne diyor? 'Ey CHP, halk devrimleri yaparken halka mı sordu? Hilafeti kaldırırken halka mı sordu? Şapka Kanunu'nu çıkartırken halka mı sordu? 1923'ten 1950'ye kadar iktidarda kalırken halka mı sordu?' Elin adamı uzaya insan gönderirken biz niye 21. yüzyılda darbe girişimine maruz kaldık. Başımızda PKK belası varken, bir de IŞİD belasıyla uğraşıyoruz. Niçin ilköğretim kalitesi bakımından Moğolistan, İran, Tunus, Zambiya, Ermenistan, Kamerun gibi ülkelerin gerisinde ve 94. sıradayız' ifadelerini kullandı.

SIRADAKİ HABER
}