Samsun bu konuda öncü olacak

Samsun'da '1. Ulusal Kent Estetiği Sempozyumu'nun 25-27 Mayıs tarihleri arasında yapılacağı açıklandı. OMÜ Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölüm Başkanı Prof. Dr. Metin Eker, kent estetiği konusunda Samsun'un öncü olacağını ifade etti.

Samsun bu konuda öncü olacak

“1. Ulusal Kent Estetiği Sempozyumu” ile ilgili düzenlenen basın toplantısında ilk olarak konuşan Samsun Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Coşkun Öncel, "Bilindiği gibi geçen yıl ‘1. Kent Estetiği Çalıştayı’nı tamamlamış ve bununla birlikte kent estetiği dokümanlarını bir arada topladığımız sonuç bildirgesini yayınlamıştık.

Bu sene de 25-27 Mayıs tarihleri arasında ‘1. Ulusal Kent Estetiği Sempozyumu’ yapmak üzere bir program oluşturduk. Bu programı Samsun Büyükşehir Belediyesi ve Ondokuz Mayıs Üniversitesi(OMÜ) Güzel Sanatlar Fakültesi ile birlikte hazırlamaktayız. Yapacağımız bu çalışmalarda Samsun kent estetiği üzerinde durmak ve aynı zamanda bu çalışmaları ulusal bir çalışma düzeyine getirmek için bu sempozyumu düzenliyoruz” dedi.

ÇALIŞTAY SEMPOZYUMA DÖNÜŞTÜ

Türkiye genelinde bina bazında bir kimliksizleşmenin başladığını belirten Samsun Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı ve Kent Estetik Kurulu Başkanı Zennube Albayrak, “Özellikle bina cephelerinde veya kent mobilyalarında kullanılan objelerle birlikte. Büyükşehir Belediyesi olarak biz ilk olarak Kent Estetik Kurulu oluşturalım dedik. Çünkü bir başıboşluk var. Objeler ve cepheler birbirini tamamlamıyor. Estetik Kurulu’nun içinde üniversitemizin de yer almasını sağladık. Böylece OMÜ ile ortak bir çalışmaya başladık. İlk olarak geçen yıl ‘Kent Estetiği Çalıştayı’ düzenledik. Çalıştaya inanılmaz derecede bir katılım oldu. Tek eksiğimiz çalıştayı bir gün olarak düzenlememiz oldu. Daha sonra arkadaşlarımızla birlikte bunu daha uzun süreli yapalım dedik. Türkiye’de bir ilk olacak şekilde bu çalıştayı sempozyuma dönüştürelim dedik. Ondan sonra ulusal bir kent estetiği sempozyum çalışmalarına başladık. Bir dizi toplantıların ardından kararlarımızı aldık. Web sitemizi oluşturduk. Afiş çalışmaları hazırladık. Tanıtımlara başladık. Bilim kurulumuzda eksiklerimiz konusunda çalışmalarımızı tamamladık. Daha sonra 25-26-27 Mayıs 2016 tarihlerinde ‘1. Ulusal Kent Estetiği Sempozyumu’ düzenleme kararını aldık. Bu konuda herkese kapımız açık her konuyu değerlendirmek istiyoruz” diye konuştu.

EKER: “KENT ESTETİĞİ KONUSUNDA SAMSUN ÖNCÜ OLACAK”

Geçen yıl başarılı bir ‘Kent Estetiği Çalıştayı’ düzenlediklerini söyleyen OMÜ Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölüm Başkanı Prof. Dr. Metin Eker, “Geçen yıl düzenlediğimiz Kent Estetiği Çalıştayı’nın başarılı olduğunu görünce bunu bölgesel veya ulusal anlamda bir sempozyuma dönüştürmeye karar verdik. Bununla birlikte Mayıs ayında belki Türkiye’de en çaplısının olacağını düşündüğümüz ‘1. Ulusal Kent Estetiği Sempozyumu’nu düzenliyoruz. Sempozyumun alt yapısını hazırladık bu gün resmi duyurusunu da yapıyoruz. Katılım olarak düşünüldüğünde ise ulusal anlamda tüm sanat ve bilim insanlarını buraya toplamaya gayret göstereceğiz. Aynı zamanda uluslararası katılım olmasını da sağlamaya çalışacağız. Alanlarında uman birkaç kişiyi de yurtdışından buraya getirebiliriz. Dolayısıyla sonraki yıl 2.’sini yapacağımız ‘Kent Estetiği Sempozyumu’nun da uluslararası olmasını da sağlayacağız inşallah. Nasıl ki Tarihi Kentler Birliği’nde Samsun öncü bir kent kimliğine kavuşmuşsa, kent estetiği konusunda da Samsun öncü bir kent olacaktır” şeklinde konuştu.

TOMAK: "ULUSLARARASI AFİS TASARIM YARIŞMASI DÜZENLEYECEĞİZ"

1. Ulusal Kent Estetiği Sempozyumu için afiş tasarım yarışması düzenleyeceklerini belirten OMÜ Güzel Sanatlar Fakültesi Görsel İletim Tasarımı Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ali Tomak, “Bu yarışma ödüllü olacaktır. Uluslar ve uluslararası düzeyde tüm profesyonel öğrencilere açık katılımlı bir şekilde gerçekleştirilecektir. Ayrıca 100 finalist arasından belirlenen 15-20 tasarım Samsun merkezde bulunan billboardlarda sergilenerek kamuoyuyla paylaşılacaktır” açıklamalarında bulundu.

KİMLER KATILDI?

Basın toplantısına Samsun Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Coşkun Öncel, Samsun Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı ve Kent Estetik Kurulu Başkanı Zennube Albayrak, OMÜ Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölüm Başkanı Prof. Dr. Metin Eker, OMÜ Güzel Sanatlar Fakültesi Görsel İletim Tasarımı Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ali Tomak ve OMÜ Güzel Sanatlar Fakültesi Seramik ve Cam Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Ceren Peşken katıldı. 1. Ulusal Kent Estiği Sempozyumu   Samsun kent estiği  

EN ÇOK OKUNANLAR

Başkan Yusuf Ziya Yılmaz istifa ediyor

1 Başkan Yusuf Ziya Yılmaz istifa ediyor

 Kaldırım, resmen aday adayı

2 Kaldırım, resmen aday adayı

Samsunspor'da moraller düzeldi

3 Samsunspor'da moraller düzeldi

Tarihi konaklar turizme kazandırılıyor

4 Tarihi konaklar turizme kazandırılıyor

Yazık bu şehre…

5 Yazık bu şehre…

İYİ Parti Samsun İl Başkanı Ömer Süslü: 'Her taraflarından fitne fesat akıyor'

6 İYİ Parti Samsun İl Başkanı Ömer Süslü: 'Her taraflarından fitne fesat akıyor'

Kim oynayacak?

7 Kim oynayacak?

Cezalar açıklanıyor

8 Cezalar açıklanıyor

CHP Samsun İl Başkanı Tufan Akcagöz: 'Oyunları bozuldu'

9 CHP Samsun İl Başkanı Tufan Akcagöz: 'Oyunları bozuldu'

Real Madrid tur kapısını araladı

10 Real Madrid tur kapısını araladı


SIRADAKİ HABER