Haberler25 milyon sürücüye 'trafikte saygı' eğitimi

25 milyon sürücüye 'trafikte saygı' eğitimi

TŞOF Başkanı Fevzi Apaydın, Türkiye'de 25 milyon sürücüye ücretsiz olarak trafikte saygı eğitimi verileceğini ifade ederek, ''Trafikte insanlar son derece sabırsız ve saygısız olabiliyor. Bu eğitimle beraber yaşama, saygı, sevgi, edep gibi unsurları gözardı etmeden kurallara uymayı amaçlıyoruz'' dedi

25 milyon sürücüye 'trafikte saygı' eğitimi

Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu (TŞOF) Başkanı Fevzi Apaydın, karayolu trafik güvenliğinin sağlanması, bireylerin trafik sorununa duyarlılıklarının arttırılması ve toplumsal bir farkındalığın oluşturulması için Milli Eğitim Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı Emniyet Genel Müdürlüğü, TŞOF ve TÜSEKON arasında yapılan protokolle Türkiye genelinde 25 milyon sürücüye saygı eğitimi verileceğini söyledi.

TRAFİKTE KARAKTERLER DEĞİŞİYOR

Eğitimlerin ücretsiz olarak yurt genelindeki özel motorlu taşıt sürücü kurs öğretmenlerince verileceğini söyleyen Başkan Apaydın, ''Bu kapsamda Milli Eğitim Bakanlığı tarafından sürücülük müfredatına Trafik Adabı dersi eklendi. Teorik eğitime ek olarak 4 ders saati olarak yer alacak. Eğitimler, ehliyet sınavlarındaki trafik adabı testindeki 'adap ve trafik', 'trafikte temel değerler', 'trafikte empati ve iletişim','trafikte hak ihlalleri', 'trafikte diğerlerinin sürücü davranışlarına etkisi' gibi temel başlıklarda ele alınacak. Ülkemizde trafikte yaşananlar son derece üzücü ve vahim sonuçlar doğurabiliyor. Evde bir baba, okulda bir öğretmen veya hastanede bir doktor trafiğe çıktığında farklı karaktere bürünebiliyor. Son derece tahammülsüz, sabırsız ve saygısız olabiliyor. Bu dersin amacı, gerçekten toplumsal düzenin getirdiği beraber yaşama, saygı, sevgi, edep, adap gibi unsurları gözardı etmeden kuralları uymayı sağlamak'' diye konuştu.

Zerrin SOMUNCU

SIRADAKİ HABER
}