HaberlerDireksiyon sınavında mülakat dönemi

Direksiyon sınavında mülakat dönemi

Sürücü kursu açma ve ehliyet sınavında değişiklik yapıldı. Nüfusu 10 binden az olan ilçelerde sürücü kursu açılamayacak, adaylara ise direksiyon sınavında mülakat yapılacak ve araçla ilgili çeşitli sorular sorulacak

Direksiyon sınavında mülakat dönemi

Milli Eğitim Bakanlığı, Motorlu Taşıt Sürücü Kursları Yönetmeliği’nde bazı değişiklikler yaptı. Yapılan değişikler hakkında bilgi veren Karadeniz Sürücü Kursları Dernek Başkanı Hasan Guda, 10 binin altında nüfusu olan ilçelerde artık sürücü kursu açılmayacağını ifade ederek, 35 dakikalık direksiyon sınavında adaylara çeşitli soruların sorulacağını belirtti.

İLKADIM’DA 21 SÜRÜCÜ KURSU VAR

Motorlu Taşıt Sürücü Kursları Yönetmeliği’nde yapılan değişlik ile sürücü kursu açılmasında nüfusun önemli olacağını kaydeden Başkan Guda, bunun önemli olduğunu vurguladı. Guda, “10 binin altında nüfusu olan ilçelerde sürücü kursu açılmayacak. Ancak açılmış olan kurslar varsa faaliyetlerine devam edecek. 10-20 bin arası nüfusa sahip ilçelerde bir sürücü kursu açılacak. En önemlisi ise 50 binden sonraki her 50 bin nüfus için 3 kursun açılmasına izin verilecek. Örneğin; yapılan değişikliğe göre, İlkadım'da 18 sürücü kursunun açılması uygun görülüyor ancak şu anda İlkadım’da 21 sürücü kursu var. Samsun’un ilçelerinde sürücü kursu olmayan yer yok” dedi.

MÜLAKAT, SINAVI ZORLAŞTIRMAYACAK

Sınavlarla ilgili pek bir değişikliğin olmadığını ifade eden Guda, direksiyon sınav süresinin 35 dakika olduğunu söyledi. Başkan Guda, “Bu 5 dakikalık sürede sınav yapıcılar, adaya mülakat sınavı yapacaklar. Yani ‘arabanın krikosu, yedek lastiği nerede, akü nerede, su nereden koyuluyor?’ gibi sorular soracak. 30 dakikada ise geri park, geri geri gitme, yan park gibi uygulamalar olacak. Bu mülakat sistemi sınavı zorlaştırmayacak, zaten motor dersinde öğretmenler gereken bilgiler veriyor ve herkesin bu ayrıntıları bilmesi gerekiyor” ifadelerini kullandı.

Zeynep Irmak ÖCAL

SIRADAKİ HABER
}