HaberlerMücadeleden vazgeçmemeli

Mücadeleden vazgeçmemeli

Samsun'da yaşayan engelli oğluna 5 yılda okuma yazmayı öğrettikten sonra 4 kitap yazmasına destek olan anne Bedriye Yazgan, kadının hiçbir alanda mücadeleden vazgeçmemesini ve kendisini geliştirmesi gerektiğini söyledi.

Mücadeleden vazgeçmemeli

Samsun'un İlkadım İlçesi'nde yaşayan ve bir aylık bebekken geçirdiği menenjit hastalığının ardından felçli olarak hayatını devam ettiren 43 yaşındaki Vahit Sonay Yazgan'ın emekli öğretmen annesi Bedriye Yazgan, oğlu için verdiği mücadeleleri anlattı. Tek parmağıyla 4 kitap yazan oğluyla gurur duyduğunu söyleyen anne Yazgan, ''Yıllarca oğlum için emek verdim, hepsine değdi. Çok mutluyum'' dedi.

BEN ONUN ENGELİNİ SEVİYORUM

Başarılarıyla Türkiye'ye örnek olan ve sayısız ödüle sahip anne Yazgan, oğlu için mücadele etmekten hiç vazgeçmediğini ifade ederek, ''Oğluma 5 yılda, öğretmeni olduğum okulda okuma yazmayı öğrettim. Samsun'da engelliler için birçok mücadele verdim. Oğlum Vahit gibi birçok çocuk yetiştirdim. Bununla da gurur duyuyorum. Yüzde yüz engelli bir çocuktan bir yazar yetiştirdim. Ama hiçbir şey kolay olmadı. Asla yılmadım. Rahmetli eşim ve kızım her zaman büyük destek oldu. Kadınlar önce kendi arkasında durmalı. Ne istediğini bilmeli. Ne yapabileceğini anlamalı. 'Ben uçmak istiyorum' deyip onu amaçlarsan onu yapamazsın. Ne yapacağını bilmen lazım önce. Bir şeye karar verdikleri an iyice ölçüp tartmalılar. 'Sen yapamazsın beceremezsin' demelerine aldırmasınlar. Mücadele ruhu en önemli şey. Bir de bilgi. Bilgi olmadan hiçbir şey olmuyor. Engelli anneleri de önce kendilerinin kıymetini bilmeliler. Kadınların güçlü ve sağlıklı olmaları gerekiyor ki engelli çocuklarına ışık olabilsinler. İçimden bir kere 'Benim çocuğum neden bana böyle yük' demedim, ben onun engelini seviyorum'' ifadelerini kullandı.

Zerrin SOMUNCU

SIRADAKİ HABER
}