HaberlerNiğde HaberleriAK Partili kadınlar, Kadınlar Günü'nü kutladı

AK Partili kadınlar, Kadınlar Günü'nü kutladı - Niğde Haberleri

Ak Parti Niğde Kadın Kolları Başkanı Gülsüm Temur ve üyeleri kadınlar gününü kutlayarak karanfil hediye etti.

AK Partili kadınlar, Kadınlar Günü'nü kutladı

Ömer Halisdemir meydanında toplanan AK Partili kadınlar bir program düzenledi. İl Başkanı Gülsüm Temur, yaptığı basın açıklamasının ardından meydandan geçen kadınlara kadınlar gününü kutlayarak karanfil dağıttı.
Dünya Kadınlar Günü, kadınların sorunlarının konuşulmasının yanı sıra kadınların cesareti ve örnekliğinin topluma sunulması bakımından önemli bir gün olduğu belirten Başkan Temur, açıklamasında şu ifadelere yer verdi; ''Bugün 8 Mart Dünya Kadınlar günü. Bizim için önemli ve anlamlı günlerden. Dünya Kadınlar Günü, kadınların sorunlarının konuşulmasının yanı sıra kadınların cesareti ve örnekliğinin topluma sunulması bakımından önemli bir gün. Türkiye Cumhuriyeti tarihinde Çanakkale ve Kurtuluş Savaşından buyana verilen mücadelelerde kadınlarımız önemli bir yerde bulunmaktadır. Tarih boyunca istiklal ve istikbal mücadelelerinde daima en ön safta yer alarak devletin kuruluşunda, kimi zaman da vatanın kurtuluşunda görev üstlenmişlerdir. Tarihten günümüze geldiğimizde, Türkiye'nin demokrasi, kalkınma ve özgürlük mücadelesine damga vurulmasında etkin rol üstlenmektedir. Çok yakın bir tarihe baktığımızda, 15 Temmuz gecesi kadınlarımızın gösterdiği fedakarlıklar ve cesaret, asla unutulmayacak bir görüntü olarak tarihimize nakşolunmuştur. Kimi tankların önüne kendini atarak, kimi kurşunlara siper olarak, ülkemizin korunmasında büyük fedakarlık göstermişlerdir. Özellikle Ak Parti'nin iktidara gelmesiyle birlikte, yani son 14 yılda gerçekleştirilen reformlarla kadınlarımızın çalışma hayatı, eğitim, ekonomi, siyaset ve sosyal alanlardaki konumları çok daha fazla güçlendirilmiştir.''dedi.
Yüzde 87 olan kız çocuklarımızın okullaşma oranının, yüzde 97'ye çıktığını söyleyen Temur konuşmasının devamında şunları söyledi; ''2002 ile bugünün rakamlarına baktığımızda kadın hakları konusunda Türkiye'de yaşanan iyileşmenin açık ve net bir şekilde ortaya çıktığını görebiliyoruz. Yani eğitimde, 2002'de ilkokul ve ortaokulda yüzde 87 olan kız çocuklarımızın okullaşma oranının, yüzde 97'ye çıktığını, 2003'te yüzde 24 civarında olan kadınların istihdama katılma oranlarının ise geçen yıl yüzde 33'ü çıktığını çok net bir şekilde görebilmekteyiz. Siyasette 2002'de yüzde 4,5'u bulmayan kadın milletvekili oranı, 3 kat artmış ve siyasette çok daha etkin rol üstlenmişlerdir. Peki bu seviyeler yeterli mi, elbette değil. Gün geçtikçe kadınlarımız siyasette daha fazla yer alarak ülkenin gelişmesi için çaba sarf edecektir. Bilhassa insanlığa yönelik suç olarak gördüğüm kadına yönelik şiddetin tamamen ortadan kaldırılması noktasında daha fazla çaba sarf ediyoruz.. Her şeyden önce bir zihniyet değişimini gerektiren bu sorunun çözüme kavuşturulması için devlet ile birlikte üniversitelere ve sivil toplum kuruluşlarına da çok önemli görevler düşmektedir. Medeniyet değerlerimizden, tarih ve kültürümüzden aldığımız güçle bu sorunu da aşacağımıza inanıyorum. Bu düşüncelerle, 15 Temmuz darbe girişimi sırasında yitirdiklerimiz başta olmak üzere ülkemizin bekası, milletimizin istikbali için şehit olan tüm kadınlarımızı şükranla yad ediyorum. Şiddetin kurbanı olarak hayatlarını kaybeden kadınlarımıza da Allah'tan rahmet diliyorum. Canlarından çok sevdikleri çocuklarını, eşlerini, babalarını, kardeşlerini vatan uğruna toprağa veren şehit yakınlarımıza sabır temenni ediyorum. Ülkemizdeki ve dünyadaki tüm kadınların 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nü gönülden tebrik ediyorum.'diye konuştu.

AK Partili kadınlar, Kadınlar Günü’nü kutladı

SIRADAKİ HABER
}