HaberlerSamsun HaberleriKaraaslan: 'Kimse inancından dolayı ötekileştirilmesin'

Karaaslan: 'Kimse inancından dolayı ötekileştirilmesin' - Samsun Haberleri

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Samsun Milletvekili Çiğdem Karaaslan, 'Kimse inancından dolayı ötekileştirilmesin istiyoruz. Onun için bu ülkede demokrasi ve özgürlük alanlarını genişletmek istiyoruz' dedi.

Karaaslan: 'Kimse inancından dolayı ötekileştirilmesin'

Ondokuz Mayıs Üniversitesi(OMÜ) İlahiyat Fakültesinde 'İslam'da Kadın ve Kadın Hakları' başlıklı panel düzenlendi. İlahiyat Fakültesi Konferans Salonunda düzenlen panele Samsun Valisi İbrahim Şahin, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Samsun Milletvekili Çiğdem Karaaslan, OMÜ Rektörü Prof. Dr. Sait Bilgiç, OMÜ İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Cafer Sadık Yaran, panelistler OMÜ İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyeleri Doç. Dr. Cengiz Batuk ve Yrd. Doç. Dr. Ali Yüksek, Kadem Samsun İl Temsilcisi Meral Kıvırcı, öğretim görevlileri ve öğrenciler katıldı. Kısa bir selamlama konuşması yapan OMÜ Rektörü Prof. Dr. Sait Bilgiç, bütün kadınların Dünya Kadınlar Günü'nü kutladı.
İslamiyet de kadının çok anlamlı bir yerinin olduğunu belirten AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Samsun Milletvekili Çiğdem Karaaslan, 'Eğer biz dinimizi geçmişimizi, medeniyetimizi iyi bilmezsek bu gün içerisinde bulunduğumuz tartışmalar daha büyük önem arz etmeye başlıyor. Biz İslam'da kadını anlamak istiyorsak aslında İslamiyet öncesi kadının pozisyonuna bakmak ve oradan başlamak gerekir. Cahiliye dönemindeki kadının pozisyonuna baktığımızda çok dramatik bir durumla karşılaşıyoruz. Her şeyden önce kadın da erkek gibi Allah'ın yeryüzündeki halifesidir mutlaka. Farklı yaratılmışız bunu kabul ederek başlamak lazım. Ama bu farklılık bir tarafın eksik bir tarafın fazla olacağı anlamında bir farklılık değil. Rabbimin bize bir lütfü olan bir farklılık bu. Hayatın her alanında eşit olamasak bile mutlaka adaletli olmak durumundayız. Yüce Allah İslam'a davetinin başında kadın ile erkek arasında bir ayrım yapmamıştır. Birkaç gün önce 28 Şubat'ı andık. Baktığınızda sanki o görüntüler birkaç yüzyıl önce yaşanmış. İnancından ötürü kadınların özellikle genç kızların başrolde olduğu çok büyük acılar yaşandı bu ülkede. Ben o görüntüleri izlerken bir kez daha tüylerim diken diken oldu. Utanç duydum o görüntülerden. Bütün çabamız bir daha bunlar Türkiye Cumhuriyeti'nde yaşanmasın diye. Kimse inancından dolayı ötekileştirilmesin istiyoruz. Onun için bu ülkede demokrasi ve özgürlük alanlarını genişletmek istiyoruz' diye konuştu.
Çiçek takdiminin ardından panelistler sunumlarını gerçekleştirdi.

Karaaslan: “Kimse inancından dolayı ötekileştirilmesin”

SIRADAKİ HABER
}