HaberlerZonguldak HaberleriKdz. Ereğli TSO'da AR-GE'nin önemi anlatıldı

Kdz. Ereğli TSO'da AR-GE'nin önemi anlatıldı - Zonguldak Haberleri

Zonguldak'ın Ereğli ilçesi Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) tarafından 'AR-GE' konulu bilgilendirme toplantısı düzenlendi.

Kdz. Ereğli TSO'da AR-GE'nin önemi anlatıldı

Kdz. Ereğli TSO Konferans Salonu'nda saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunması ile başlayan toplantıya konuşmacı olarak Zonguldak Bilim, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Resul Acar katıldı. Türkiye'nin 2023 yılında dünyanın 10 büyük ekonomisi arasına girebilmesi için bilim, sanayi ve teknolojiye önem verdiğini anlatan Zonguldak Bilim, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Resul Acar, katılımcılara AR-GE' nin önemini anlattı. Acar konuşmasında şu bilgileri verdi:
'Bir ülkenin küresel rekabete uygun üretim yapabilmesi için, sanayisinin ve ekonomisinin temelini bilgi üretimine dayandırması, üretilen bilgiyi teknoloji ve ticari ürünlere dönüştürmesi, bu teknolojilerin kullanılması, yayılması süreçlerini de doğru kurgulaması ve işletmesi gerekmektedir. Bu gereklilik Ar-Ge ve yenilikçilik ihtiyacını da beraberinde getirmektedir. Bu çerçevede, bakanlığımız öncülüğünde 81 ilde Bilim Merkezleri'nin kurulmasına karar verilmiş olup, Türkiye'nin ilk bilişim vadisinin temeli de Kocaeli Gebze'de 26 Mayıs 2015 tarihinde atılmıştır. Ayrıca Kamu-Üniversite ve Sanayicinin birlikte çalışmasını sağlamak üzere 81 ilimizde ilin en yüksek amiri başkanlığında Kamu Üniversite Sanayi İşbirliği (KÜSİ) Planlama ve Geliştirme Kurulları oluşturulmuştur. Bu amaçla, ilimizde faaliyet göstermek üzere, vali yardımcımız başkanlığında kurulan Zonguldak KUSİ Planlama ve Geliştirme Kurulu, 20 Nisan 2016 tarihinde ilk toplantısını yapmıştır. Oluşturulan grup 8 sanayi kuruluşunu ziyaret etmiş, sanayicimize Ar-Ge ve Yenilikçilik çalışmaları hakkında tanıtıcı bilgiler verilmiş, firma yetkililerince anket formları doldurulmuştur. Sanayimizin yapısını rekabet edebilir duruma getirmek ve orta ve düşük teknolojili ürünlerin üretiminden yüksek teknolojili ürünler üretimine geçişte, KÜSİ kurullarının faaliyetleri önemli bir rol oynayacaktır.'

'Avrupa'ya ürün satabiliyorsak sebebi AR-GE'dir'
Türkiye'nin girdiği pazarlarda kalıcı olmasının en büyük nedeninin AR-Ge çalışmaları olduğunu belirten Kdz. Ereğli TSO Başkanı Yaşar Tetiker, her 10 yılda bir yaşanan ihtilaller ve krizlere rağmen ülkenin çok iyi noktalara gelindiğini vurguladı. Tekir konuşmasında şu sözlere yer verdi:
'En önemli hedeflerden biri pazarlarda tutunabilmek. Bunun için en önemli şey kalite. Kaliteyi Ar-Ge, çalışmaları, tasarım merkezleri ve sermayenizden ayıracağınız payla bu konulara ağırlık vererek, kârı, pazarları yakalayacaksınız. Dünya neyle küçülmüş, haberleşme ile havaalanları ile küçülmüş. Her ülkeye uçak var. Buradan yoksa Frankfurt'tan Paris'ten gidebiliyorsunuz. Mal satmak neyle olur? Bu çalışmalar Ar-Ge merkezi ve bu safhada yapılan çalışmalarla olur. Bir toplu iğne bulamayan bir ülkeden, motor, diferansiyel döken bir ülke haline gelindi. Altı ayda, senede bir kriz görmüş, on senede bir ihtilaller görmüş bir ülkede bunları başarmış, Almanya'ya, İngiltere'ye sanayi ürünü satar hale gelmişsek, bunun nedeni Ar-Ge çalışmaları ve araştırma faaliyetleridir.'
Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı AR-GE ve Tasarım Merkezleri Daire Başkanı Fatih Kemal Öztürk tarafından AR-GE ve Tasarım Merkezlerine Sağlanan Destekler ve Başvuru Merkezleri hakkında bilgilerin verildiği toplantıda Yeminli Mali Müşavir Necmi Ulus ise AR-GE ve Tasarım Merkezi Olmanın Mali Avantajları Üzerine Örnek Uygulamaları anlattı.
Toplantıya Kdz. Ereğli Kaymakamı Nazım Madenoğlu, TSO Yönetim Kurulu Başkanı Yaşar Teiker, TSO Yöneticileri ve işadamları katıldı.

Kdz. Ereğli TSO’da AR-GE’nin önemi anlatıldı





SIRADAKİ HABER
}