HaberlerSivas HaberleriMilli Eğitim Bakanı Yılmaz: 'Eğitimden daha önemli bir hizmet ülke gündemimizde

Milli Eğitim Bakanı Yılmaz: 'Eğitimden daha önemli bir hizmet ülke gündemimizde - Sivas Haberleri

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, Sivas'a yapılacak 16 derslikli ortaokul ve lisenin protokol töreninde,'Bu ülkede bu ülkeye yapılabilecek en iyi hizmet eğitimden geçer. Eğitimden daha önemli bir hizmet veya konu ülkemiz gündeminde yok' dedi.

Milli Eğitim Bakanı Yılmaz: 'Eğitimden daha önemli bir hizmet ülke gündemimizde

Bakan İsmet Yılmaz, Sivas'ta hayırsever iş adamı Lütfü Abay tarafından kente yaptırılacak olan 16 derslikli ortaokul ve lisenin protokol imza törenine katıldı. Sivas Valiliğinde yapılan protokol töreninde Yılmaz yaptığı konuşmada, Abay'ı yapmış olduğu bu hayır işinden dolayı tebrik etti.

'Eğitimde üç tane hedefimiz var'
Başbakan Binali Yıldırım'ın Milli Eğitime çizdiği 3 hedef olduğunu söyleyen Yılmaz, ikili eğitimin kaldıracağını, okul öncesi eğitimi zorunlu eğitim kapsamına alınacağını, ortaokulun ilk sınıfında ağırlıklı olarak İngilizce dersi verileceğini belirterek şunları söyledi:
'Bu hedef doğrultusunda Türkiye'de ikili eğitimi kaldırmak için 77 bin derslik gerekiyordu. Sayın Başbakanımız bir kampanya başlattı. Bu kampanya çerçevesinde devletimiz Türkiye bütçesinin en büyük bütçesini milli eğitime ayırıyor. Ancak 77 bin derslik yapacağız dediğimizde nasıl yapacaksınız diye sormuşlardı. Devlet-millet işbirliğiyle. İşte devlet-millet işbirliğinin bir örneğini de gördük. Başbakanımızın başlatmış olduğu bu proje kapsamında yani vatandaşın da bu projeye katkısı çerçevesinde 3 bin dersliği şuanda geçtik. Bu sayıyı 4 binin üzerine çıkartmak istiyoruz. Gelecek yıl göreceksiniz ki 77 bin sayısı 50 bine düşecektir. Ama 2019 yılının sonunda biz konulan hedeflere hep birlikte varacağız diyoruz.'
Okul yaptıran Lütfi Abay'a teşekkür eden Yılmaz, 'Başbakanımızın koymuş olduğu bu hedefe ulaşmak için büyük fedakarlık yapan Lütfi Abay'a ve ailesine teşekkür ediyorum. Bu okulun bakanlığımız olarak Özel İdaresi olarak her türlü katkıyı vereceğiz ve Allah nasip ederse önümüzdeki eğitim öğretime başlayacak. Bu ülkede bu ülkeye yapılabilecek en iyi hizmet eğitimden geçer. Eğitimden daha önemli bir hizmet veya konu ülkemiz gündeminde yok. Dolayısıyla bu şuurda hareket eden herkese sonsuz teşekkür ediyorum' diye konuştu.
Konuşmaların ardından Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, Sivas Valisi Davut Gül ve iş adamı Lütfi Abay okulun protokolünü imzaladı. Bakan Yılmaz, Abay'a teşekkür belgesi takdim etti.

Milli Eğitim Bakanı Yılmaz: "Eğitimden daha önemli bir hizmet ülke gündemimizde

SIRADAKİ HABER
}