HaberlerMoskova HaberleriCumhurbaşkanı Erdoğan, Putin ile heyetler arası toplantıda bir araya geldi

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Putin ile heyetler arası toplantıda bir araya geldi - Moskova Haberleri

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, basın toplantısından önce Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile heyetler arası toplantıda bir araya geldi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Putin ile heyetler arası toplantıda bir araya geldi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya ile ekonomik, kültürel ve ticari antlaşmalar imzalamak için Moskova'da Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile görüştü. Ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Putin heyetler arası toplantıda bir araya geldi. Moskova'da yapılan heyetler arası görüşmelerinde ekonomik işbirliği ve Suriye konuları ele alındı. Basın toplantısından önce gerçekleştirilen görüşmede, Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rusya ile ikili ilişkilerin iyi bir sürece girdiğini, gergin dönemlerin geride kaldığını belirtti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, ekonomik işbirliğine ilişkin ise, 'Siyasi diplomatik kanaları açık tutmalıyız. Toplumsal forum beşeri münasebetlerimize ivme kazandıracak inanıyorum. İkili ilişkilerin ve ekonomik ilişkilerin geliştirilmesine önem veriyoruz. Geçen sene ekonomide 17 milyar dolar olarak düşüş gerçekleşti. Daha sonra bu sayı 38 milyar dolara çıkmıştı. Bu sene 100 milyar dolarlık ticari antlaşma hedefliyoruz. Bugün ki antlaşmaların ekonomiyi güçlendireceğine inanıyoruz. Ancak ekonomik anlamda atmamız gereken adımları atmamız gerekiyor. Kısıtlamaların kaldırılmasını diliyorum. Rusya'yla çalışan vatandaşlarımıza yapılan kısıtlamaların kaldırılması aciliyet arz ediyor' dedi.
Ticari alanda iki önemli noktaya vurgu yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, bunlardan birincisinin tarifeli seferlerde frekansların sınırsız hale getirilmesi ve karşılıklı sefer noktaların çeşitlendirilmesi olduğunu ifade etti. Erdoğan, ikinci olarak da Rusya'nın ürettiği Ms-21 tipi uçakların tedarik zincirinde Türk sanayicilerin de yer alması isteğini dile getirdi.
Beşeri ve kültürel münasebetlerin de üzerinde de duran Cumhurbaşkanı Erdoğan, 2019 yılının karşılıklı olarak kültür ve turizm yılı ilan edildiğini, bu kapsamda Rus ve Türk milletinin birbirlerini daha yakından tanımalarının mümkün olduğunu söyledi. Cumhurbaşkanı Erdoğan. kültürel açıdan her iki ülke başkentlerinde önemli isimler olan Yunus Emre ve ilk Rus kozmonotunun heykelini dikme tavsiyesinde bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Putin ile heyetler arası toplantıda bir araya geldi

SIRADAKİ HABER
}