HaberlerÇorum HaberleriSungurlu'nun 30 Yıllık Baraj Özlemi Sona Eriyor

Sungurlu'nun 30 Yıllık Baraj Özlemi Sona Eriyor - Çorum Haberleri

Çorum'un Sungurlu ilçesinin 30 yıllık baraj özlemini sona erdirecek olan Kırankışla Barajı inşaatı işine ait sözleşme, DSİ 5. Bölge Müdürü Mahmut Dündar ile yüklenici firma arasında imzalandı.

Sungurlu'nun 30 Yıllık Baraj Özlemi Sona Eriyor

Çorum İlindeki tarıma elverişli verimli arazilerin sulanması ve İçmesuyu teminine yönelik çalışmalarımız hız kesmeden devam ediyor diyen DSİ 5. Bölge Müdürü Mahmut Dündar, 'Bu çerçevede, Sungurlu (Kırankışla) Barajı ile Sungurlu İlçe Merkezi ve Kırankışla Köyüne ait 31 bin 740 dekar arazinin sulanması, Sungurlu İlçe merkezine yılda 6,3 milyon metreküp İçmesuyu verilmesi ile 2046 yılına kadar İçmesuyu ihtiyacının giderilmesine yönelik olarak inşa edilmektedir. Milli ekonomiye yıllık 22 milyar 218 milyon lira fayda sağlayacaktır' dedi.
Bölge Müdürü Mahmat Dündar, 'Çorum-Sungurlu (Kırankışla) Barajı İnşaatı işi kapsamında, Temelden 35,5 metre yüksekliğinde, 870 metre kret uzunluğuna ve yaklaşık 2 milyon metreküp gövde dolgu hacmine sahip homojen toprak dolgu tipinde olacak barajda, 48 milyon 340 bin metreküp su depolanacaktır. Çorum ilimize ve Sungurlu İlçemize hayırlı olsun' ifadelerini kullandı.

Sungurlu’nun 30 Yıllık Baraj Özlemi Sona Eriyor

SIRADAKİ HABER
}