HaberlerTokat HaberleriÇalışma Bakanlığı Müsteşarı Erdem: '500 bin kişinin işbaşı eğitimiyle istihdamı

Çalışma Bakanlığı Müsteşarı Erdem: '500 bin kişinin işbaşı eğitimiyle istihdamı - Tokat Haberleri

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Müsteşarı Ahmet Erdem, 500 bin kişinin işbaşı eğitimi ile istihdamının sağlanacağını ifade ederek, 'İşbaşı eğitimi sürecinde bu kişilerin maaşları devlet tarafından ödenecek' dedi.

Çalışma Bakanlığı Müsteşarı Erdem: '500 bin kişinin işbaşı eğitimiyle istihdamı

Tokat'ta çeşitli temaslarda bulunan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Müsteşarı Ahmet Erdem, Tokat Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (TESOB) Başkanı Mehmet Bekçi'yi makamında ziyaret etti. 'Çalışma Hayatında Milli Seferberlik' programı kapsamında il ziyaretlerinin ikinci aşamasını gerçekleştirmek üzere çalışma yaptıklarını kaydeden Erdem, bu kapsamda 16 ilde seferberlik kapsamında ikinci defa çalışma yaptıklarını belirtti. 81 ilde ziyaretlerde bulunacaklarını belirten Erdem, 'Hedefimiz daha güçlü bir istihdam sağlamak ve kayıt dışı istihdamı azaltmaktır. 2017 yılında 2 milyon istihdam hedefimiz var. Artı istihdam desteğimizle işverenlerin 2017 yılı içerisinde aralık sonu itibariyle çalıştırdığı işçi sayısına ilave olarak Şubat ayından itibaren işe aldığı her sigortalının asgari ücret üzerinden istihdam maliyeti olan SGK prim, işsizlik fonu kesinleri yani 773 lira devletimiz tarafından karşılanacak' dedi.

'500 bin kişinin işbaşı eğitimiyle istihdamı sağlanacak'
500 bin kişinin işbaşı eğitimi ile istihdamı sağlanacak ifade eden Erdem, 'İşbaşı eğitimi sürecinde bu kişilerin maaşları devlet tarafından ödenecek. Eğitim sonunda kalıcı istihdam olur yani işveren işbaşı eğitimi alanların işine devamını isterse yeni teşvikten yaralanacak. Yani bu kişiler artı istihdam sayılıp tüm vergi ve primlerini devlet ödeyecek. İşverene sadece maaşı ödemek kalacak' diye konuştu.
Erdem, 1 0cak 2017 ile 03 Mart 2017 arasında toplam istihdam sayısı 264 bin 630 olduğunu belirterek, 'İşsizlik oranlarını inşallah yüzde 10'un altına indireceğiz. İşçimizin, işverenimizin yanında olacak, alın terinin akıl teriyle değerlendiği, her ikisinin de hakkının korunduğu daha müreffeh bir Türkiye için çalışacağız' şeklinde konuştu.
Tokat'ta 87 yaşındaki Burhan Yiğit'in 14 yıldır aldığı Bağ-Kur maaşı, SGK denetmenleri tarafından yapılan incelemede oda kayıtlarında usulsüzlük tespit edilmesi üzerine kesilerek yaklaşık 55 bin TL'yi faizi ile birlikte geri istenmesi sorusuna Erdem, 'Onunla ilgili arkadaşlar not aldılar. Özel olarak ilgileneceğim. İnşallah bir çözüm yolu bulmaya çalışacağız' diye cevap verdi.
Daha sonra Meydan Çarşında esnaf ziyaretlerinde bulunan Erdem, Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifi Başkanı Ahmet Hamdi Aydoğan'ı makamında ziyaret ederek bir süre sohbet etti.

Çalışma Bakanlığı Müsteşarı Erdem: “500 bin kişinin işbaşı eğitimiyle istihdamı

SIRADAKİ HABER
}