HaberlerBakan Kılıç, Köln'de konuştu: '15 Temmuz unutulmayacak'

Bakan Kılıç, Köln'de konuştu: '15 Temmuz unutulmayacak'

Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, Almanya'nın Köln kentinde düzenlenen 'Tecrübe Konuşuyor, İçimizdeki Kahramanlar' programına katıldı. Gurbetçilere seslenen Bakan Kılıç, 'Biz 15 Temmuz'u unutmayacağız, unutturmayacağız ama 15 Temmuz gecesine de takılıp kalmayacağız. Koşarak geleceğe gideceğiz' dedi

Bakan Kılıç, Köln'de konuştu: '15 Temmuz unutulmayacak'

Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, Almanya’nın Köln kentinde düzenlenen ve Fetullahçı Terör Örgütü'nün 15 Temmuz'daki darbe girişimine karşı koyanların yaşadıklarını anlattığı "Tecrübe Konuşuyor, İçimizdeki Kahramanlar" programına katıldı.

Sartory Balo Salonu'ndaki program, saygı duruşu, İstiklal Marşı'nın okunması ve Kur'an-ı Kerim tilavetiyle başladı. Burada konuşan Bakan Çağatay Kılıç, söz konusu programı 63’üncü kez düzenlediklerini ve yurt dışı olarak ilk kez Almanya’nın Köln kentinde gerçekleştirdiklerini ifade etti. 15 Temmuz gecesinde yaşananlara değinen Bakan Kılıç, “15 Temmuz’da Türkiye’de gerçekten ülkemizin, milletimizin geleceğine, karanlık emellerle yol vermeye, yön vermeye çalışan FETÖ'nün başı çektiği darbeciler yollara çıktı” dedi.

HEP BERABER SOKAKLARA ÇIKTIK

Vatandaşların ülkenin geleceği için sokaklara indiğini aktaran Bakan Çağatay Kılıç, “Biraz sonra burada tecrübelerini bizimle paylaşacak olan değerli kardeşlerimiz o gece Sayın Cumhurbaşkanımızın çağrısına, Sayın Başbakanımızın davetine kulak verdiler ve tüm millet olarak hiçbir ayrım gözetmeksizin ülkemizin geleceği, milletimizin geleceği, devletimizin ve demokrasimizin geleceği için hep beraber sokaklara çıktık. O gece 240’ı aşkın şehit verildi, 2 bin 500’den fazla vatandaş gazi oldu. Değerli kardeşlerim bu kolay bir şey değil. Türkiye'de 15 Temmuz gecesi yaşananları, olan bitenleri anlamak için gerçekten Türkiye’de neler olduğunu görmek için iyi incelemek lazım" diye konuştu.

KOŞARAK GELECEĞE GİDECEĞİZ

Bakan Çağatay Kılıç, dost ülkelerin yanında bulunmasını beklemenin Türkiye’nin hakkı olduğunu vurgulayarak, şöyle devam etti: "Türkiye ile ilişkilerine yön verirken dost olarak bildiğimiz ülkelerden, milletlerden yanımızda bulunmalarını beklemek bizim hakkımızdır. Bu anlamda ümit ediyorum ki, ilk kez yurt dışında Köln’de gerçekleştirdiğimiz bu programımız buna katkıdır. Bugüne kadar 150 binden fazla kardeşimiz buna katıldı ve o gece yaşananları birinci elden dinleme imkanı buldu. Bu hikayelerin paylaşılması, anlatılması gerekiyor. Biz 15 Temmuz’u unutmayacağız, unutturmayacağız ama 15 Temmuz gecesine de takılıp kalmayacağız. Koşarak geleceğe gideceğiz" dedi.

HEDEFLERE BİRLİKTE ULAŞILACAK

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün muasır medeniyetler üzerine çıkma hedefi koyduğunu ve 2023’te Cumhuriyetin 100’üncü yılında bu hedefin üzerine çıkmaya çabaladıklarını dile getiren Bakan Kılıç, “Sayın Cumhurbaşkanımızın başbakanlığı döneminde ortaya koymuş olduğu Cumhuriyetimizin 100’üncü yılında dünyanın ilk 10 büyük ekonomisinden biri olma hedefine koşarak ilerleme durumundayız. Daha sonra 2053 ve 2071 hedeflerimiz var. Bunları hep beraber yapacağız” diye konuştu.

SİZLERDEN UZAK BİRİSİ DEĞİLİM

Bakan Çağatay Kılıç, Avrupa’da yaşan Türk vatandaşlarının da bu gelişmenin içerisinde yerini alacağını ifade etti. Kendisinin de Köln’e 100 kilometre mesafedeki Siegen kentinde doğduğunu anlatan Bakan kılıç, “Ben sizlerden çok uzak birisi değilim. Buradan 100 kilometre uzaklıkta Siegen şehrinde doğdum ve bugün enterasan bir tevafuk yurt dışında yaptığımız ilk programda benim annem babam burada” dedi.

SİYASİ KONULARA GİRMEYECEĞİM

Bakan Kılıç, siyasi konulara girmeyeceğini belirterek, şunları kaydetti: "3 milyonu aşkın Türkiye kökenli vatandaşımızın, kimisi Alman vatandaşı, kimisi Türk vatandaşı, siyasi konulara bugün girmeyeceğim Almanya’da ikamet ediyorlar. Tabii ki Türkiye’de yaşanan gelişmeleri yakından takip ediyorlar, bu doğal bir şey. Almanya’nın da Türkiye’deki gelişmeleri yakından takip etmesi doğal bir şey çünkü tarihsel anlamda da birbirimizin çok zamanlar yanında durduk."

BİZİM BİR DAVAMIZ VAR

Alman basın mensuplarının bu geceye katılmasını önemsediğinin altını çizen Kılıç, “Biz şunu söylüyoruz, burada bu akşam Alman medyasının temsilcilerinin olmasının önemli olduğunu düşünüyorum. Çünkü burada birinci elden nelerin olup bittiğini dinlemeleri önemlidir. Çünkü bizim bir davamız var, bizim bir aşkımız var. Biz bu beraberliğin Almanya’da yaşanması gerektiğini düşünüyoruz. Bu dünya üzerinde birbirimize sevgi göstermemiz gerektiğine inanıyorum, bizim inancımız böyle emrediyor” diye konuştu.

Bakan Kılıç ayrıca kürsüden Almanca konuşarak Alman basın mensuplarının da bu toplantıya katılmalarının 15 Temmuz’da yaşananları daha iyi anlamak için birinci ağızdan dinlemelerinin önemli olduğunu vurguladı.

SIRADAKİ HABER
}