HaberlerSamsun'da 12 bin şartlı mülteci var

Samsun'da 12 bin şartlı mülteci var

Samsun'da 2017 yılı itibariyle Suriye, Irak, Afganistan gibi ülkelerden gelen geçici koruma kapsamında, uluslararası koruma başvuru sahibi 12 bin 54 şartlı mülteci yaşadığı bildirildi

Samsun'da 12 bin şartlı mülteci var

Samsun Valiliği İl Göç İdaresi verilerine göre, Samsun'da bu yılı itibariyle 12 bin 54 uluslararası koruma başvuru sahibi ve geçici koruma kapsamında olan şartlı mülteci yaşıyor. Samsun'un çeşitli okullarında 80 ayrı ülkeden bin 551 öğrenciyle de bu sayı 13 bin 605'i bulduğu ifade edildi.

100 KİŞİ SINIR DIŞI EDİLDİ

İl Göç İdaresi'nin 2015 yılından itibaren faaliyetlerine başladığını ve Samsun'da 20 personelle hizmet verildiğini söyleyen yetkililer, ''Ülkelerindeki durum düzelene kadar geri dönmek üzere Türkiye'ye kabul edilen kişilere şartlı mültecidir. Samsun'da şu anda Iraklı 7 bin 430, Suriyeli 4 bin 254, Afganistanlı 267, İranlı 70 misafirimiz yaşıyor. Suriyeliler geçici koruma kapsamında. Bütün yabancı misafirlerimize kimlik veriyoruz. Fotoğrafları ve parmak izleriyle beraber hepsini kayıt altına alıyoruz. Böylece hem sağlık hizmetlerinden hem de diğer sosyal yardımlardan faydalanabiliyorlar. Bugüne kadar bin 712 kişi uluslararası koruma sahibi başvuru sahibi kendi isteğiyle Samsun'dan ayrıldı. 100 kişi de genel güvenliğe aykırı hareket ve işlenen suçlardan dolayı sınır edildi'' ifadelerini kullandı.

SAMSUN'DAN 15 VATANDAŞ ADAYI

Samsun'un geçici koruma kapsamında Suriyelilerin ve uluslararası koruma başvuru sahibi diğer milletten insanlar için pilot şehirlerden birisi olduğunu ancak 2016 yılından itibaren misafir alımının kapatıldığını kaydeden yetkililer, ''Samsun'dan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığı için 15 kişilik aday grubu nüfus ve vatandaşlık genel müdürlüğü tarafından değerlendiriliyor. Vatandaşlık komisyonunda vatandaş adaylarının çok uzun bir araştırma süreçleri oluyor. Güvenlik soruşturmaları, statüleri, arşiv araştırmaları sürdürülüyor'' bilgilerine yer verdi.

Zerrin SOMUNCU

SIRADAKİ HABER
}