HaberlerDarbelere ve darbe anayasasına hayır

Darbelere ve darbe anayasasına hayır

12 Mart Darbesi'nin Türkiye için dönüm noktası olduğunu ifade eden Samsun Devrimci 78'liler Derneği Başkanı Cengiz Akşan, 'Bütün darbelere ve darbe anayasasına hayır' dedi

Darbelere ve darbe anayasasına hayır

Samsun Devrimci 78'liler Derneği Başkanı Cengiz Akşan, 12 Mart, 12 Eylül, 28 Şubat gibi 15 Temmuz darbe girişiminin de antidemokratik olduğunu belirterek, bütün darbelere ve darbe anayasasına karşı demokratik anayasa ve uygulama vurgusu yaptı. Başkan Akşan, her zaman antidemokratik yaklaşımlara karşı duracaklarını söyledi.

KAOSUN NEDENİ BU

46 yıl önce gerçekleştirilen 12 Mart Darbesi’nin, Türkiye’nin yakın tarihi açısından önemli bir dönüm noktası olduğunu belirten Akşan, “Her darbenin gerçek bir nedeni olduğu gibi toplumun, darbeyi meşru görmesi için bir hazırlık süreci vardır. Darbe öncesi bir kaos ortamı yaratılmasının da nedeni budur. Anayasa ve yasalardaki, hak ve özgürlüklerin kısıtlanmasını hedefleyen darbeler, bu amaçla gerçekleştirilmiştir. Darbelerle, tutuklamalar, işkenceler ve idamlarla toplumun sesi kesilmeye çalışılmıştır. 12 Mart Darbesi’nin başı Memduh Tağmaç, ‘Toplumsal ilerleme mevcut sistemi aşıyorsa, ilerleme durdurulmalı’ demiştir. Tıpkı Kenan Evren gibi Tağmaç da, vatan ve milletin bölünmezliği üzerine demagoji ile hak ve özgürlükleri rafa kaldırmıştır” diye konuştu.

12 Mart, 12 Eylül, 28 Şubat gibi 15 Temmuz darbe girişiminin de antidemokratik olduğunu belirterek, "Darbeler ve sonuçlarına karşı mücadele demokratik bir anayasa ve uygulamalarla gelişir. Darbelere, darbecilere ve onların uygulamalarıyla beslenen tüm antidemokratik yaklaşımlara karşı durmaya devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

Zeynep Irmak ÖCAL

SIRADAKİ HABER
}