HaberlerBurma'dan baskı iddiası

Burma'dan baskı iddiası

Atakum Revize İmar Planı'nı eleştiren eski Atakum Belediye Başkanı Metin Burma, 'Başkanlığım döneminde kamuya kazandırdığım 8 bin metrekarelik okul alanının konut alanına dönüştürülmesi için beni zorladılar' dedi

Burma'dan baskı iddiası

Eski Atakum Belediye Başkanı Metin Burma, CHP Atakum İlçe Başkanlığı’nda basın toplantısı düzenlendi. Toplantıya CHP Atakum İlçe Başkanı Cemil Deveci, parti üyeleri ve vatandaşlar katıldı. Burma, Samsun Büyükşehir Belediye Meclisi tarafından kabul edilen Atakum 1/5000 ölçekli Revize İmar Planı’nı eleştirerek, bunun İmar Planı Yapma Yönetmeliği’ne aykırı olduğunu söyledi. Burma, kararının iptali için İdare Mahkemesi’ne dava açtığını kaydetti.

REVİZE DEĞİL RANT PLANI

Atakum’a 15 yılını verdiğini dile getiren Burma, Atakum’un kendisi için çok önemli olduğunu ve bu nedenle ilçede yapılan veya yapılacak olan her yanlışın kendisini üzdüğünü ifade etti. Samsun Büyükşehir Belediye Meclisi tarafından kabul edilen, Atakum 1/5000 ölçekli Revize İmar Planı’nın İmar Planı Yapma Yönetmeliği’ne aykırı olduğunu öne süren Burma, “Atakum için yapılması planlanan bu değişiklik revize imar planı olarak değerlendirilemez, olsa olsa rant planı olarak değerlendirilir. Yapılan imar değişikliklerinin hiçbirinde kamusal yarardan söz edilemez. Bu imar planı değişikliğiyle 10 bin metrekarenin üstünde aktif yeşil alan, bu vasfını kaybetmiştir. Samsun kent merkezi, önceki yıllarda Türkiye’nin yeşil alan bakımından en betonlaşmış kentiydi, mimarlık fakültelerinde Samsun kötü örnek olarak gösterilirdi. Bu duyarsızlık devam ederse, Atakum’a da olacağı aynıdır.

KENTİN GELECEĞİNİ KARARTIR

Daha önce büyük uğraş verilerek yapılan kültür tesisinin ve oradaki 12 bin dönümlük alanının yok edilmesinin yanlış olduğunu belirten Burma, ‘sağlık alanına ihtiyaç var deyip’ yapılmış kültür tesisinin yok edilmesinin yanlış olduğunu söyledi. Burma, insanların hastaneye de ihtiyacı olduğunu ifade ederek, “CHP’liler, hastaneye karşı’ şeklinde ucuz ve basit politikalarla bu kent yönetilemez, geliştirilemez. Sosyal donatı alanlarını ranta dönüştürmek kentin geleceğini karartır. Başkanlık dönemimde ilçeye kazandırdığım birçok alan oldu. Onlardan biri olan 8 bin metrekarelik okul alanıyla ilgili bir şeyi şimdi söyleyeyim: Geçmişte bu alanın konut alanına dönüştürülmesi noktasında mahkeme kararıyla ‘burayı konut alanına çevir’ diye beni zorladılar. Bende çevirmedim, direndim ve 10 ay ceza aldım” ifadelerini kullandı.

Atakum’a karşı yapılan haksız uygulamalara sessiz ve tepkisiz kalmayacağını aktaran Burma, Atakum 1/5000 ölçekli Revize Nazım İmar Planı’nın usul ve yasaya aykırı olduğunu, bu nedenle iptali için İdare Mahkemesi’ne dava açtığını belirtti.

Zeynep Irmak ÖCAL

SIRADAKİ HABER
}