HaberlerAK Parti Samsun Milletvekili Orhan Kırcalı: 'Yanlış bilinen çok şey var'

AK Parti Samsun Milletvekili Orhan Kırcalı: 'Yanlış bilinen çok şey var'

AK Parti Samsun Milletvekili Orhan Kırcalı, Anayasa değişikliğiyle ilgili yanlış bilinen çok şey bulunduğunu belirterek, 'Ana muhalefet partisi doğruları söylemiyor' dedi.

AK Parti Samsun Milletvekili Orhan Kırcalı: 'Yanlış bilinen çok şey var'

AK Parti Samsun Milletvekili Orhan Kırcalı, partisinin Alaçam İlçe Başkanlığı'nca düzenlenen "Genç kürsü" toplantılarında "Cumhurbaşkanlığını Hükümet Sistemi" konulu konferans verdi. Kırcalı, yaptığı konuşmada Anayasa değişikliği ile kalıcı siyasi istikrar, hızlı ve etkili icraat, güçlü yasama, güçlü icraat, güvenli ve huzurlu Türkiye, güçlü Meclis, güçlü temsil, birlik ve uzlaşma, güçlü yönetim oluşacağını söyledi.

DOĞRULARI SÖYLEMİYORLAR

Kırcalı, parti binasında düzenlenen konferansta, anayasa değişikliğiyle ilgili yanlış bilinen çok şey bulunduğunu söyledi. Ana muhalefet partisinin doğruları söylemediğini öne süren Kırcalı, özellikle Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu'na (HSYK) TBMM'de seçilecek üyelerin Meclis'te en çok milletvekili olan parti tarafından seçileceği sandığını belirtti. HSYK'nın 13 üyeden oluştuğunu, iki daire halinde çalıştığını bildiren Kırcalı, kurulun üyelikleri ve anayasa değişikliğiyle nasıl seçilecekleri hakkında bilgi verdi.

HSYK SEÇİMLERİNDE KURA VAR

Anayasa değişikliğinde TBMM'nin HSYK üyelerini seçme şeklinin nasıl düzenlendiğini anlatan Kırcalı, "İlk iki turda belirlenen çoğunluğu sağlayıp üye seçilemediği takdirde en çok oyu alan iki aday arasından ad çekme usulüyle seçim tamamlanır. Üyeler dört yıl için seçilir" dedi.

SIRADAKİ HABER
}