HaberlerAntalya HaberleriAK Partili Köse: 'Bugün git yarın gel bitecek'

AK Partili Köse: 'Bugün git yarın gel bitecek' - Antalya Haberleri

AK Parti Antalya Milletvekili Mustafa Köse, sivil toplum kuruluşlarının düzenlediği toplantılara katılarak, 16 Nisan'da yapılacak referandumla ilgili bilgi verdi.

AK Partili Köse: 'Bugün git yarın gel bitecek'

Anayasa Komisyonu Üyesi ve AK Parti Antalya Milletvekili Mustafa Köse, Memur-Sen, Eğitim-Bir Sen, KADEM ve Şoförler Kredi ve Kefalet Kooperatifi Genel Kurulu'na katıldı. Sivil toplum kuruluşlarının düzenlediği toplantılarda konuşan Köse, 16 Nisan'da yapılacak Anayasa değişikliği referandumu ve Cumhurbaşkanlığı sistemi hakkında bilgi verdi.

Yetkileri sınırlıyoruz
Muhalefetin dediği gibi Cumhurbaşkanına sınırsız yetki verilmediğini belirten Milletvekili Mustafa Köse, 'Biz, Anayasa değişikliği ile muhalefetin dediği gibi krallık getirmiyoruz, padişahlık getirmiyoruz, Cumhurbaşkanına sınırsız yetki falan da vermiyoruz. Biz, bugün Cumhurbaşkanı'nda olan sınırsız yetkileri sınırlandırıyoruz. Bugün birçok yetkisi olan ancak hiçbir sorumluluğu olmayan Cumhurbaşkanı, yeni sistemde, hem millete, hem meclise, hem de yargıya karşı sorumlu olacak' dedi.

Kararname çıkarma yetkisi
Muhalefetin, ülkenin kararnamelerle yönetileceği gibi bir algı oluşturmaya çalıştığını ifade eden Köse, 'Anayasa'nın 82 yerinde 'Bu konu kanunla düzenlenir' deniliyor. Cumhurbaşkanı bu konularda kararname çıkaramayacak. Hakkında kanun olan hiçbir konuda kararname çıkaramayacak. Yargı ile ilgili hiçbir konuda cumhurbaşkanı kararname çıkaramayacak. Temel haklarla ilgili kararname çıkaramayacak. Siyasi hak ve ödevlerle ilgili de kararname çıkaramayacak. Bir konuda kararname çıkardı, eğer o konuda kanun varsa, kanun geçerli olacak, kararname iptal olacak. Cumhurbaşkanı bir konuda kararname çıkardı, meclis toplanıp o konuda kanun çıkardığı zaman kararname iptal olacak' diye konuştu

İdareyi düzenleyecek
Cumhurbaşkanının çıkaracağı kararnamelerle idareyi düzenleyeceğini belirten Köse, 'Halkın yarıdan fazlasının oyunu almış Cumhurbaşkanı, hükümetin oluşması, üst düzey bürokratların atanması gibi idari konularda kararname çıkarabilecek. Yani hükümetin daha hızlı hareket edebilmesi için kararname çıkaracak. Ben bunu şöyle ifade ediyorum; Cumhurbaşkanı çıkardığı kararname ile bugün git yarın gel'i ortadan kaldıracak' şeklinde konuştu.

Almanya ve Hollanda'ya tepki
Almanya ve Hollanda'ya tepki gösteren Köse, 'Bize demokrasi dersi vermeye çalışanlar, demokrasi öğretmeye kalkanlar, ne yazık ki demokrasiden bi haberler. Önce Almanya, şimdi de Hollanda, bakanlarımızın vatandaşlarımızla buluşmasını engellemeye çalıştı. Hollanda yönetimi, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanımız Fatma Betül Sayan Kaya'nın, kendi toprağımız sayılan konsolosluğumuza girmesini engelledi. Dışişleri Bakanımız Mevlüt Çavuşoğlu'nun uçağına iniş izni vermedi. Antalyamız'ın gururu Bakanımızın, Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan gibi diklenmeden dik duruşu bazı Avrupa ülkelerini rahatsız etmiş görünüyor. Bu ülkeler, referandumda hayır çıkması için elinden geleni yapıyor. Bunların tek amacı, ülkemizin büyümesini, gelişmesini engellemek. Ancak amaçlarına ulaşamayacaklar.'
Köse, milli bir duruş sergileyip hükümete destek vererek, Hollanda'ya tepki gösteren tüm siyasi partilere ve toplumun her kesiminden vatandaşlara teşekkür etti.

AK Partili Köse: “Bugün git yarın gel bitecek”

SIRADAKİ HABER
}