HaberlerGençlik ve Spor Bakanı Kılıç:'Bunun adı skandal!'

Gençlik ve Spor Bakanı Kılıç:'Bunun adı skandal!'

Gençlik ve Spor Bakanı Kılıç, 'Hollanda'da büyük bir skandal yaşandı. Bu açıkça bir insan hakkı ihlalidir, seyahat özgürlüğü ihlalidir. İkili ilişkiler açısından tamir edilmesi çok zor olabilecek durum ile karşı karşıya bırakmaktadır hepimizi' dedi

Gençlik ve Spor Bakanı Kılıç:'Bunun adı skandal!'

Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya'nın, Hollanda Başkonsolosluğu'na girişine izin verilmemesine sert tepki gösterdi.

Bakan Çağatay Kılıç, Hollanda'nın, Türkiye Cumhuriyeti devletinin bir bakanının seyahat özgürlüğünü kısıtlamasının hiçbir açıklamasının olamayacağını belirterek, "Bunu izah edebilecek bir siyasi düşünce, siyasi sorumluluk makamında olan kişiler bulunduğunu zannetmiyorum. Hollanda'da büyük bir skandal yaşandı. Bu açıkça bir insan hakkı ihlalidir, seyahat özgürlüğü ihlalidir. İkili ilişkiler açısından tamir edilmesi çok zor olabilecek durum ile karşı karşıya bırakmaktadır hepimizi. İnsanlığı ve Avrupa’yı bununla karşı karşıya bırakmaktadır" dedi.

KABUL EDİLEMEZ

Bakan Çağatay Kılıç, yaşananları skandal olarak nitelendirerek "Aile ve Sosyal Politikalar Bakanımız Sayın Fatma Betül Sayan Kaya Hanımefendiye karşı Hollanda’da sergilenen, hiçbir izahı olmayan; ne diplomasi ile, ne ikili ilişkilerle ne de insan hakları ile izah edilebilecek bir durumla karşı karşıyayız. Bunu izah edebilecek bir siyasi düşünce, siyasi sorumluluk makamında olan kişiler bulunduğunu zannetmiyorum. Dışişleri Bakanımız Sayın Mevlüt Çavuşoğlu’nun uçuşuna izin vermeyen Hollanda, şu anda büyük bir skandala ve tamir edilmesi çok zor olabilecek ikili ilişkiler açısından zor açıklanamaz kabul edilemez bir durum ile karşı karşıya bırakmaktadır hepimizi. İnsanlığı ve Avrupa’yı bununla karşı karşıya bırakmaktadır" dedi.

İNSAN HAKKI İHLALİ

Bakan Çağatay Kılıç, Hollanda hükümetine yapılan bu yanlıştan bir an önce dönmeleri çağrısında bulunarak şunları söyledi: "Avrupa ülkelerinde böyle bir şey yapılıyor olmasını şaşkınlıkla izliyoruz. Her fırsatta Türkiye Cumhuriyeti’nde herhangi bir olay olduğunda insan haklarından bahsedenler sesini çıkarmak zorundadır. Bu açıkça bir insan hakkı ihlalidir, seyahat özgürlüğü ihlalidir ve hiçbir insan hakkı ile bağdaşmamaktadır."

SIRADAKİ HABER
}