Haberler CHP Samsun İl Başkanı Akcagöz: 'Bu tavır onur kırıcı'

CHP Samsun İl Başkanı Akcagöz: 'Bu tavır onur kırıcı'

Hollanda ile yaşanan diplomatik krizi değerlendiren CHP Samsun İl Başkanı Akcagöz, 'Türkiye Cumhuriyeti'ni temsil görevi almış birine bu denli yakışıksız bir tutum sergilemek, hepimiz için onur kırıcı olmuştur' dedi

 CHP Samsun İl Başkanı Akcagöz: 'Bu tavır onur kırıcı'

CHP Samsun İl Başkanı Tufan Akcagöz, Hollanda'da yaşanan krizinin kabul edilemez olduğunu ifade etti. Başkan Akcagöz, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Kaya'nın maruz kaldığı durumun herkesi fazlasıyla üzdüğünü ifade eden Akcagöz, "Sayın Bakan, Türkiye'nin saygınlığını temsil ediyor. Dolayısıyla, Türkiye Cumhuriyeti'ni temsil görevi almış birine bu denli yakışıksız bir tutum sergilemek, hepimiz için onur kırıcı olmuştur. Hollanda, tüm dünya ülkelerine aynı tavrı sergileyebiliyor mu, buna bakmak lazım. Demokrasi ve fikir özgürlüğü lafta kalmış oldu. Hollanda, neden bu tavrı sergilediğini dünya kamuoyuna açıklamak zorunda" dedi.

KABUL EDİLEMEZ

Bakan Kaya'ya gösterilen tavrın kabul edilemez olduğunu ifade eden Akcagöz, "Kim gelirse gelsin, ne söylerse söylesin. Bunun kime zararı var. 298 sayılı yasa kapsamında yurt dışında siyasi propaganda yapmak yasak. Tamam da bu kanunun uygulanma sahasını Hollanda mı denetliyor? O halde, mutlaka bir açıklama yapılmalıdır. Hollanda'da yaşayan binlerce vatandaşımız var. O gece, üzerlerine hunharca saldırıldığını gördük. Bunu kabul etmek mümkün değil" diye konuştu.

BARZANİ 'EVET' DEDİĞİ İÇİN 'HAYIR' DİYORUZ

Referandum sürecine de değinen Başkan Akcagöz, şu ifadelere yer verdi: "Barzani, evet için çalışmaya başlamış bile. Barzani de, görüyoruz ki Türkiye'deki referandumla oldukça ilgili. O halde, Hollanda'yı bırakın Barzani'ye bakın. Açıktan taraf olmuş ve evet seçeneği için çalışıyor. Ülkemizde etki altına alabileceği Kürtlere baskı yapmaya başladı. Gizli kapılar ardında ne konuştular bilemiyoruz. Bu kadar aşk ile çalıştığına göre, endişelerimizde haklıyız. Üniter devlet yapımıza dokundurmayacağız. Barzani 'evet' dediği için biz 'hayır' diyoruz."

SIRADAKİ HABER
}