HaberlerAmasya HaberleriDoktorlara 600 yıllık hediye

Doktorlara 600 yıllık hediye - Amasya Haberleri

Amasya'da 14 Mart Tıp Bayramı dolayısıyla düzenlenen törene katılan doktorlar 600 yıllık sürpriz hediyelerle karşılaştı.

Doktorlara 600 yıllık hediye

Amasya Belediyesi Sabuncuoğlu Tıp ve Cerrahi Tarihi Müzesi görevlileri, Yavuz Selim Meydanı'nda milli mücadele anıtına çelenk sunan doktorlar ve sağlık çalışanlarına törenin sonunda getirdikleri 600 yıllık formüllerle üretilen macunları hediye ettiler.
Doktorlardan bazıları içini açıp baktıkları paketler karşısında bir süre şaşırdı. İlk defa böyle bir hediyeyle karşılaştığını belirten Prof. Dr. Fadıl Kara macunlar hakkında bilgi aldı. İl Sağlık Müdür Yardımcısı Dr. Halil Erkan Erişti de belediye yöneticilerine ve görevlilere teşekkür etti.
Fatih Sultan Mehmet döneminin ünlü hekimi Sabuncuoğlu Şerefeddin'in başhekimlik yaptığı Bimarhane'nin 2011 yılında tıp ve cerrahi tarihi müzesi olarak dönüştürüldüğünü anımsatan müze görevlisi Hasan Teselek, doktorlara 14 Mart Tıp Bayramı günü ünlü hekimin 600 yıl önce ürettiği macunlardan verip sürpriz yapmak istediklerini belirtti.
Teselek, Sabuncuoğlu'nun bizzat kendisinin denediği Macun-ı Bellud ve Macun-ı İbni Sina adlı macunların çeşitli hastalıklara karşı etkili olduğunu söyledi.

Doktorlara 600 yıllık hediye

SIRADAKİ HABER
}