HaberlerGaziantep HaberleriTBMM Anayasa Komisyon Başkanı Şentop: 'Aslında bu sistem 50 yıllık bir proje''

TBMM Anayasa Komisyon Başkanı Şentop: 'Aslında bu sistem 50 yıllık bir proje'' - Gaziantep Haberleri

TBMM Anayasa Komisyon Başkanı Mustafa Şentop, yeni anayasa ve sistemin korkulacak bir şey olmadığını belirterek, 'Bu yeni sitem 50 yıldır Türkiye'de siyasetçiler tarafından söylenen ve desteklenen bir sistem'' dedi.

TBMM Anayasa Komisyon Başkanı Şentop: 'Aslında bu sistem 50 yıllık bir proje''

TBMM Anayasa Komisyon Başkanı Mustafa Şentop, Gaziantep'te Yeni anayasa ve Türkiye'' konulu konferans verdi. Şehitkamil Kongre ve Kültür Merkezinde gerçekleşen konferansa STK temsilcilerinin yanı sıra Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Osman Toprak, Şehitkamil Belediye Başkanı Rıdvan Fadıloğlu, SKM Başkanı Mehmet Sarı, diğer idari amirler ve vatandaşlar katıldı.
Konferansta yaptığı konuşmada yeni anayasa ve sistemin korkulacak bir şey olmadığını dile getiren Şentop, 'Türkiye çok önemli bir dönüm noktasında bu değişiklik sadece bizim icat ettiğimiz bir şey değil. Bu 27 Mayıs darbesinden itibaren 50 yıldır Türkiye'de milletin oy verdiği desteklediği bütün siyasetçilerin söylediği bir şey. Süleyman Demirel, Alpaslan Türkeş, Necmettin Erbakan ve Turgut Özal da bu sistemi dile getirdi. 50 senedir Türkiye'de konuşuluyor ama bunu yapmak kolay olmadı, olmaz. Bunu yapacak bir siyasi liderliğe, güçlü bir siyasi iradeye ihtiyaç var'' ifadelerini kullandı.
TBMM Anayasa Komisyon Başkanı Mustafa Şentop konuşmasının devamında Türkiye'yi sürücü kurslarında bulunan çift sürücülü araçlara benzeterek, 'Türkiye'yi araç olarak düşünürsek, hep aracın sağında oturanlar sürücüye yön verdiğini görüyoruz. İşte biz 2002'den beri o aracın sağında oturan kişiyi araçtan aşağı attık. Ama aracın sağ tarafındaki fren ve debriyaj mekanizması halen duruyor. İşte yeni anayasa ve yeni sistemle o mekanizmayı da araçtan söküp atacağız'' şeklinde konuştu.

TBMM Anayasa Komisyon Başkanı Şentop: “Aslında bu sistem 50 yıllık bir proje’’

SIRADAKİ HABER
}