HaberlerTürkiye'nin geleceği oylanacak

Türkiye'nin geleceği oylanacak

16 Nisan'da yapılacak referandumda 'hayır'dan yana olduklarını söyleyen Emekli Subaylar Derneği Samsun Şube Başkanı Tuna Özdağ, 'Bu oylama genel bir seçim değil ve partiler oylanmayacak, Türkiye'nin geleceği oylanacak. Bu nedenle Türkiye'yi seviyoruz ve 'hayır' diyoruz' dedi

Türkiye'nin geleceği oylanacak

Emekli Subaylar Derneği Samsun Şube Başkanı Tuna Özdağ, 16 Nisan’da yapılacak referandum kararlarını açıkladı. Yasama, yürütme ve yargının aynı kişide birleştiği rejimin cumhuriyet olmadığını ifade eden Özdağ, bu oylamanın genel bir seçim olmadığını ve Türkiye’nin geleceğinin oylanacağına vurgu yaptı.

ANTİDEMOKRATİK BİR SİSTEM

“Ülkemiz, terörle ve onların yurtiçi-yurtdışındaki destekçileriyle mücadele ederken, maalesef hiç beklenmedik bir anda kendini evet-hayır bölünmesinin içinde buldu” diyen Başkan Özdağ, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bu konu ile özdeşleştirilmesinin doğru olmadığını ifade etti. Özdağ, “Evet' diyenler, 'hayır'ı sadece Cumhurbaşkanı Erdoğan’a karşı yapılan bir kampanya olarak görüyor. Konunun devletin varlık-yokluk meselesi olduğunu vurgulamak istiyoruz. Bu oylama genel seçim değildir ve partiler oylanmayacak, Türkiye’nin geleceği oylanacak. Bu anayasa tasarısının bazı maddeleri, hükümetin sıklıkla eleştirdiği Esad’ın ülkesi Suriye Anayasası’ndan alınma maddelerdir. Getirilmek istenen ‘tek adam rejimi’ antidemokratik bir sistemdir ve bu bir rejim değişikliğidir” şeklinde konuştu.

DEMOKRASİYİ SAVUNMAK ZORUNDAYIZ

Yasama, yürütme ve yargının aynı kişide birleştiği rejimin cumhuriyet olmadığını ifade eden Başkan Özdağ, amacın otoriter rejime geçiş olduğunu savundu. Özdağ, “Böyle bir yönetim şekli dünyanın hiçbir demokrasisinde yok. Hangi siyasi görüşten, hangi inançtan olursak olalım hep birlikte demokrasiyi savunmak zorundayız. Çünkü kendi ülkemizde insan gibi yaşamak istiyoruz. Anayasa değişikliği tek kişinin yönetimi için yapılan bir düzenlemedir. Çarenin teklikte değil birlikte olduğunu görmeliyiz. Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir, hiçbir kişi ve makama devredilemez. Türkiye’yi seviyoruz ve 'hayır' diyoruz” ifadelerini kullandı.

Zeynep Irmak ÖCAL

SIRADAKİ HABER
}