HaberlerEğitim-İş Samsun Şube Başkanı Kara: 'Devlete olan güven azalıyor'

Eğitim-İş Samsun Şube Başkanı Kara: 'Devlete olan güven azalıyor'

Eğitim-İş Samsun Şube Başkanı Rüstem Kara, KPSS giriş ücretinin geçen yıla göre yüzde 120'lik bir artış göstermesine tepki gösterdi. Kara, 'Sınav ücreti artışı ve mülakat gibi durumlar vatandaşın devlete olan güvenini azaltmaktadır' dedi.

Eğitim-İş Samsun Şube Başkanı Kara: 'Devlete olan güven azalıyor'

Eğitim ve Bilim İşgörenleri Sendikası (Eğitim-İş) Samsun Şube Başkanı Rüstem Kara, KPSS- 2017 sınav ücretlerinin 480 TL'yi bulmasına tepki gösterdi. Devletin bu tip sınavları kazanç kapısı olarak görmemesi gerektiğini ifade eden Kara, sınav ücretinin geçen yılki seviyesine çekilmesi gerektiğini belirtti.

GENÇLERİN ÖNÜ AÇILMALI

Yapılan zammı eleştiren Başkan Kara, "KPSS adayları geçen yıl 220 TL gibi bir ücret öderken, 2017 KPSS'de bu ücret 480 TL'yi buldu. Bu içler acısı bir durumdur. Yıllardan beri bu sınavlardan bir beklentisi olan gençlerimizin önünü açmak gerekirken; tam tersine 'bu sınavlara artık girmeyin' dercesine ya da bu sınavı bir kazanç kapısına dönüştürmenin açıklanabilir bir tarafı olmadığını düşünüyorum. Bu ücret, asgari ücretin yaklaşık üçte birine denk geliyor. Bu şekilde yapılan bir anlayış doğru değildir. Yüksek ücretle girilen bu sınavların yanı sıra bir de sınav sonrası mülakatlar getirilmiştir. Yani en yüksek puanı alsa bile önüne bir de mülakat engeli konulmuştur. Bu tip durumlar vatandaşların devlete olan güvenini azaltmaktadır. Toplumda artık insanların başka yollara başvuracağı bir düzenin içerisine doğru gidildiği açıktır. Üniversiteyi bitirmiş gençlerimizin gireceği sınavlar bir kazanç kapısı olarak görülmemelidir. Yapılması gereken, sınav ücretlerinin en azından geçen yılki seviyesine çekilmesidir" ifadelerini kullandı.

Barış BUDANOĞLU

SIRADAKİ HABER
}