İzmir haber: Doğaltaş sektörünün 'Marble bayramı' başlıyor

İzmir haber: Dünya'nın en büyük doğaltaş fuarı olarak kabul edilen Xiamen Doğaltaş ve Teknolojileri Fuarında beklentilerinin üzerinde bir ilgi ile karşılaşan Türk doğaltaş sektörü, İzmir'de düzenlenecek olan dünyanın ikinci büyük doğaltaş ve teknolojileri fuarı olan 23. Marble Uluslararası Doğaltaş ve Teknolojileri Fuarına hazırlanıyor.

Doğaltaş sektörünün 'Marble bayramı' başlıyor

Xiamen Doğaltaş ve Teknolojileri Fuarında dünyanın dört bir tarafından gelen ithalatçılarla çok verimli iş görüşmeleri yaptıklarını anlatan Ege Maden İhracatçıları Birliği (EMİB) Başkanı Mevlüt Kaya, Çin'e 2016 yılında yapılan 730 milyon dolarlık doğaltaş ihracatının 2017 yılında yüzde 15-20 arasında artmasını beklediklerini kaydetti. Türk doğaltaş sektörünün vitrini olan ve sektörde bayram coşkusu ile karşılanan Fuar İzmir'de İZFAŞ tarafından düzenlenen Marble Fuarının daha verimli geçmesi için çaba gösterdiklerini anlatan Kaya, 'Xiamen Fuarında yaptığımız çekilişle 55 doğaltaş ithalatçısını Türk doğaltaş sektörünün göz bebeği Marble Fuarına getirmek üzere tespit ettik. Hindistan, Çin, Avustralya, İtalya, İsrail, Kuveyt, Birleşik Arap Emirlikleri, Tunus, Azerbaycan ve Bulgaristan'dan ithalatçıları İzmir'de ağırlayacağız. Marble Fuarının ikinci günü ithalatçılarla, ihracatçı firmalarımızı ikili iş görüşmelerinde buluşturacağız. Türkiye'nin dört bir tarafından gelen yüzlerce çeşit ve desendeki Türk doğaltaşlarını alıcıların beğenisine sunacağız. Bu sayede hem ihracat pazarlarımız çeşitlenecek, hem de ihracatımız artacak' diye konuştu.

2017 ihracat hedefi 2 milyar doları aşmak
Türk doğaltaş sektörünün ihracatının 2016 yılında, 2015 yılına göre yüzde 5'lik azalışla 1 milyar 906 milyon dolardan, 1 milyar 805 milyon dolara gerilediği bilgisini paylaşan EMİB Başkanı Kaya sözlerini şöyle tamamladı:
'Xiamen Fuarındaki başarılı ikili iş görüşmeleri, İzmir Marble Fuarı'nda yapacağımız iş bağlantılarıyla 2017 yılında ihracatımızın artışla tamamlanmasını bekliyoruz. 2017 yılı sonunda 2 milyar doları aşacağımıza inanıyoruz.'
Türkiye, 2016 yılında 1 milyar 805 milyon dolarlık doğaltaş ihracatı yaparken, Çin 730 milyon dolarlık tutarla ilk sıradaki yerini korudu. İkinci sırayı 288 milyon dolarlık ihracatla Amerika Birleşik Devletleri alırken, Suudi Arabistan 119 milyon dolar ile üçüncü basamakta yer aldı. 2016 yılında, Doğaltaş sektörünün ihracat yaptığı ülke sayısı ile 174 oldu.

Ekonomiye Marble dopingi
Marble Uluslararası Doğaltaş ve Teknolojileri Fuarı, doğaltaş sektörünün ihracat bağlantılarına ev sahipliği yaparken, İzmir'in kent ekonomisine de ciddi katkı sağlıyor. Fuar döneminde İzmir'deki oteller, restoranlar, araç kiralama, taksi, tercümanlık hizmetleri başta olmak üzere hizmet sektörlerinde Marble Bayramı yaşanıyor. İzmir Marble ve Teknolojileri Fuarının İzmir ekonomisine katkısı 100 milyon doları aşıyor.

Doğaltaş sektörünün ’Marble bayramı’ başlıyorEN ÇOK OKUNANLAR

Samsun'da termometreler patlayacak

1 Samsun'da termometreler patlayacak

Eski vekile ihraç talebi

2 Eski vekile ihraç talebi

Test edildi, onaylandı

3 Test edildi, onaylandı

Samsun'da şüpheli ölüm

4 Samsun'da şüpheli ölüm

Türk Telekom'un taşeron işçileri dertli

5 Türk Telekom'un taşeron işçileri dertli

Samsun'da 10 yıl daha yetecek mezar yeri var

6 Samsun'da 10 yıl daha yetecek mezar yeri var

 Dualar Yıldırım için

7 Dualar Yıldırım için

Yılın komedisi kırdı geçirdi

8 Yılın komedisi kırdı geçirdi

'Neden ben' diye sormak!

9 'Neden ben' diye sormak!..

İŞKUR, vasıfsız elemanın yeri değil

10 İŞKUR, vasıfsız elemanın yeri değil


SIRADAKİ HABER