HaberlerTekkeköy Belediye Başkanı Hasan Togar melek yüzlülerle buluştu

Tekkeköy Belediye Başkanı Hasan Togar melek yüzlülerle buluştu

Tekkeköy Belediye Başkanı Hasan Togar, down sendromlu çocuklarla biraraya geldi

Tekkeköy Belediye Başkanı Hasan Togar melek yüzlülerle buluştu

Tekkeköy Belediye Başkanı Hasan Togar, 21 Mart Dünya Down Sendromu Farkındalık Günü nedeniyle Tekkeköy Özel Selinay Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezindeki öğrencilerle bir araya geldi. Başkan Togar’a ziyaret esnasında eşi Yasemin Togar ile merkezin Kurucu Müdürü Mehmet Doğan ve Rehabilitasyon Merkezi Müdürü Oğuzhan Doğan eşlik etti.

HEPİMİZE BÜYÜK GÖREV DÜŞÜYOR

Her insanın yaratılışında farklı özelliklerle dünyaya geldiğine dikkat çeken Başkanı Togar, "Bizler her zaman tüm engelli kardeşlerimizin yanında olduk ve olmaya devam edeceğiz. Özellikle down sendromlu bireylerin kimliklerinin temelinde yatan asıl sebep 21. kromozomlarının üç tane olmasıdır. Türkiye'de yaklaşık 100 bin civarı bireyin down sendromlu olduğu tahmin edilmektedir. Dolayısıyla down sendromu konusunda toplumsal bilinç oluşturma ve farkındalık yaratmak açısından farklı etkinlikler düzenlemek, ziyaretler gerçekleştirmek çok önemli. Bu kapsamda down sendromlu bireylere yönelik bakış açısını değiştirmek ve yaşamın her alanına entegre etmek için gerek toplumsal kurumlara gerekse bireylere büyük görevler düşmektedir" dedi.

FARKINDALIK YARATMALIYIZ

Down sendromlu bireylere karşı geliştirilen önyargı ve ayrımcılığı ortadan kaldırmanın herkesin görevi olduğunu belirten Başkan Togar, şu ifadelere yer verdi: "Hepimizin yakınında çevresinde, ailesinde down sendromlu bireyler vardır. Bizler bu kardeşlerimizin farkını fark ederek hareket etmeli ve ona göre davranmalıyız. Biz de bu kapsamda bugün ilçemizde hizmet veren Selinay Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi'ni ziyaret ederek buradaki gül yüzlü meleklerimiz ile bir araya geldik. Amacımız; hem evlatlarımızla bir araya gelmek hem de tüm dünyada olduğu gibi down sendromu konusunda farkındalık yaratmaktır."SIRADAKİ HABER
}