HaberlerTerme'de nevruz ateşi yandı

Terme'de nevruz ateşi yandı

Baharın gelişini simgeleyen Nevruz Bayramı, Ondokuz Mayıs Üniversitesi Terme Meslek Yüksek Okulu Kampüsü'nde düzenlenen şenlikle kutlandı.

Terme'de nevruz ateşi yandı

Terme Meslek Yüksek Okulu, baharın müjdecisi Nevruz Bayramı'nı ateş yakıp, halay çekerek kutladı. Programa Terme Belediye Başkanı Şenol Kul, Yüksekokul Müdürü Doç. Dr. Erol Terzi, İlçenin kamu kurum ve kuruluşlarının temsilcileri, üniversite çalışanları ve öğrenciler katıldı.

BARIŞ HUZUR VE KARDEŞLİK GÜNÜ

Nevruz’un baharın gelişini ifade ettiğini dile getiren Yüksekokul Müdürü Doç. Dr. Erol Terzi “Nevruz Türk kültüründe baharı, yaşama sevincini, yenilenmeyi, uyanan doğa ile birlikte bolluğu ve bereketi simgeler. Nevruz, Türk toplum hayatında bütünleştirici fonksiyonlara da sahiptir. Aramızdaki sevgi ve saygıyı kuvvetlendiği, dargınlıkların unutulup kardeşçe kucaklaşıldığı, huzur ve barış havasının geliştirildiği, Türk insanını birbirine kenetleyen, bağlayan bir gündür. Belediye Başkanımız da burada ve eski bir akademisyen olarak her zaman yanımızda oluyor. Siz öğrencilerimizi çok seviyoruz. Ülkemizi çok seviyoruz. Bu güzel ortamda sizlerle beraber olmaktan çok mutluyuz” dedi.

KENDİMİ EVİMDE HİSSEDİYORUM

Türk dünyasının Nevruz’unu kutlayan ve barışa vesile olmasını dileyen Belediye Başkanı Şenol Kul, “Baharın başlangıcını ve tabiatın canlanmasını ifade eden Nevruz; dostluk, kardeşlik, birlik ve beraberlik duygularının daha çok öne çıktığı, coşkulu bir bayramdır. Yeniden dirilişin, tazelenişin sembolü olan Nevruz Bayramı, ülkemizde ve bölgemizde yüzyıllardan bu yana aynı ruh ve heyecanla kutlanmaktadır. Nevruz, manevi kültür mirasımızın önemli bir rengidir. Burada kendimi evimde hissediyorum“ diye konuştu.
Konuşmaların ardından protokol üyeleri ve öğrenciler, yakılan ateşin üzerinden atladı, oyunlar oynayıp, halay çekti.

SIRADAKİ HABER
}